"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 10/2006
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Czwartek, 19 października 2006
Ranking drukarń dziełowych 2006
Szczególny nam się trafił rok. Przynajmniej pod względem rankingów, jakie tradycyjnie już ogłaszamy na łamach „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Najpierw, w maju, w spektakularnym stylu na pierwsze miejsce zestawienia dystrybutorów wdarł się Azymut. Tym razem nastąpiła zmiana na stanowisku lidera wśród najlepiej ocenianych drukarń dziełowych. Ogłośmy to od razu – zwycięzcą tegorocznego rankingu zostały Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf! Po dwóch latach obchodzenia się smakiem, a naprawdę drugim miejscem (za które wielu sporo by oddało) przyszedł czas …
Czwartek, 19 października 2006
Rozmowa z ks. Leszkiem Skorupą, dyrektorem wydawnictwa Jedność
Bardziej czuje się ksiądz wydawcą czy poligrafem? [chwila zastanowienia] Rozumem jestem wydawcą, a sercem poligrafem. A Jedność czym jest obecnie? Przede wszystkim wydawnictwem. Znajdująca się przy naszej siedzibie księgarnia to bardziej nasza wizytówka, miejsce, o którym każdy w Kielcach wie, że można tu w dużym wyborze kupić książki, których nigdzie nie ma.
Czwartek, 19 października 2006
Książka i prawo
W poprzednim numerze wymienione zostały warunki formalne, jakim musi odpowiadać wypowiedzenie umowy o pracę. Jednym z tych warunków jest wskazanie przyczyny wypowiedzenia. I, jak można się domyślać, tu zaczynają się dla pracodawców dość strome schody – jaką przyczynę wskazać, by nie narazić się na skierowanie przez pracownika sprawy do sądu, a nawet jeśli sprawa w sądzie się znajdzie, nie sprowokować niekorzystnego rozstrzygnięcia. Jedno jest pewne – przyczyna musi zostać wskazana, a warunku podania jej pracownikowi …
Czwartek, 19 października 2006
Kielecka Jedność
Księgarnia Jedność przy ulicy Jana Pawła II w Kielcach w przyszłym roku będzie obchodzić dziewięćdziesiąt lat swojego istnienia. Jej początki sięgają 1917 roku, kiedy to założono w mieście Drukarnię Diecezjalną – jedną z najlepiej wyposażonych drukarni Kielecczyzny.
Czwartek, 19 października 2006
Co czytają inni
W spomnienia szefów państw nie wzbudzają już dziś takich emocji jak niegdysiejsze tajne zapiski królewskie czy poufne dzienniki regentów. Okres rządów jest skrupulatnie obserwowany przez media, do których wyciekają najróżniejsze informacje, jeszcze więcej ujawniają procesy członków gabinetu czy też mniej i bardziej formalnych współpracowników – co pozostaje takiemu biednemu prezydentowi? Może tylko tłumaczyć, że on chciał dobrze, ale mu nie wyszło. Zbyt wiele i tak powiedzieć mu nie wolno, bo obowiązują klauzule, przepisy, porozumienia, przyrzeczenia …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Obrona. Chyłka. Tom 18"
Remigiusz Mróz
Będąca w trzydziestym miesiącu ciąży Chyłka, bohaterka „Obrony”, osiemnastego(!) tomu cyklu Remigiusza Mroza, toczy następujący dialog z badającym ją ginekologiem: „… chcę czuć, że rodzę – uzupełniła. – A nie, że wydałam pestkę arbuza. – …
2
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
Jessie Inchauspe w „Glukozowej rewolucji” namawia: „Spróbuj tego: następnym razem, gdy zasiądziesz do posiłku, najpierw zjedz warzywa, następnie białko i tłuszcz, a na końcu węglowodany. Zastanów się, czy czujesz się lepiej niż po zwykłym posiłku”. …
3
"Magiczna rana"
Dorota Masłowska
Z „Magicznej rany” Doroty Masłowskiej: „Był styczeń. Mokotów przypominał grób masowy z aspiracjami. Benny Hill by tu dwa razy się zastanowił, nim by poklepał łysego w czachę, a potem każdy z nich odjechałby swoim tramwajem …