Czwartek, 19 października 2006
Kielecka Jedność
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru10/2006


Księgarnia Jedność przy ulicy Jana Pawła II w Kielcach w przyszłym roku będzie obchodzić dziewięćdziesiąt lat swojego istnienia. Jej początki sięgają 1917 roku, kiedy to założono w mieście Drukarnię Diecezjalną – jedną z najlepiej wyposażonych drukarni Kielecczyzny.

Istnienie księgarni wespół z drukarnią ułatwiało promocję i kolportaż publikowanych książek – głównie z zakresu życia duchowego, a także czasopism, prac naukowych i popularnonaukowych profesorów kieleckiego seminarium oraz publikacji dokumentujących historię regionu.

Po II wojnie światowej nastąpił rozkwit drukarni dzięki osobie Adama Półtawskiego. Stworzył on nowy krój czcionki drukarskiej – antykwy, opartej na charakterystycznym dla języka polskiego dukcie pisma ręcznego. Opracowane przez niego układy graficzne wydawnictw wychodzących spod pras Jedności stanowią do dziś przykład dobrego smaku i kunsztu drukarskiego. Niestety, pod koniec 1949 roku drukarnia Jedność została, jako pierwsza w Kielcach, znacjonalizowana. W praktyce oznaczało to likwidację oficyny i rozgrabienie jej mienia. W tym czasie księgarnia przeszła w posiadanie Veritasu.

Dopiero w styczniu 1990 roku ówczesny biskup kielecki Stanisław Szymecki reaktywował wydawnictwo Jedność, a wraz z nim odzyskano także księgarnię. Bp Szymecki ustanowił Instytut Nowej Ewangelizacji, który miał służyć idei większego oddziaływania Ewangelii na życie współczesnego człowieka, a który połączył w sobie wydawnictwo, radio (obecnie Radio Plus) oraz księgarnię. Instytut został pobłogosławiony przez Jana Pawła II w czasie jego wizyty w Kielcach latem 1991 roku.

Pierwszym dyrektorem Instytutu został ks. dr Henryk Witczyk, obecnie tą funkcję pełni ksiądz Leszek Skorupa.

Nowy biskup – Kazimierz Ryczan w 1993 roku zachował zwartą strukturę Instytutu, stąd nadal wydawnictwo, radio i księgarnia stanowią całość administracyjną.

Mecenas i promotor

Wydawnictwo Jedność, którego wszystkie tytuły znajdują się w księgarni, posiada bogatą ofertę wydawniczą skierowaną do szerokiej rzeszy odbiorców. Przede wszystkim wydaje książki z zakresu teologii, zwłaszcza dogmatycznej i moralnej, biblistyki, duchowości, filozofii, historii, bioetyki i hagiografii, tak polskich jak i zagranicznych autorów. Z kolei z myślą o najmłodszych powstał osobny dział wydawniczy – Jedność dla dzieci. Przygotowuje on książki z dziedziny pedagogiki zabawy, proponując profesjonalnie opracowane gry i zabawy edukacyjne, ruchowe, interakcyjne, relaksacyjne, inscenizacyjne i rozwijające zmysły, przeznaczone dla każdej grupy wiekowej. Publikacje te zostały bardzo dobrze przyjęte przez czytelników, a także wyróżnione nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks” w latach 2005 i 2006 w kategorii książka dla dzieci.

W ofercie Jedności znajduje się również literatura piękna, m.in. szeroki wybór poezji religijnej i świeckiej, tomiki aforyzmów i myśli wybitnych osobistości oraz albumy. W 2003 roku Jedność podpisała umowę o współpracy z niemieckim wydawnictwem Herder, której owocem są wspólnie wydawane książki, np. cieszące się dużą popularnością poradniki duchowe Anselma Grüna.

Wydawnictwo w ciągu swej szesnastoletniej historii wypracowało własny styl i profil wydawniczy. W dużej mierze spełnia dziś rolę mecenasa i promotora kultury teologicznej w Kielcach.

Od 2000 roku wydawnictwo posiada własną drukarnię, która jest jedną z najnowocześniejszych w województwie świętokrzyskim. Wyposażona jest w maszyny najlepszych światowych firm i posiada certyfikat ISO 9001.

Dla oszczędnych

Odzwierciedleniem dynamicznego rozwoju Jedności jest także remont firmowej księgarni, która latem tego roku zyskała nowy, piękny wygląd i dodatkową powierzchnię handlową. Na ponad 100 mkw. bezpośrednio sąsiadującej z Bazyliką Katedralną placówki, znajdują się dewocjonalia i książki – głównie religijne. Księgarnia posiada najszerszą w Kielcach ofertę detaliczną książek wydawnictw katolickich – w sprzedaży bieżącej jest ok. 4,5 tys. tytułów. Sprowadzane są także wszystkie liczące się czasopisma religijne.

Oprócz publikacji ściśle religijnych księgarnia Jedność posiada wiele tytułów z filozofii, pedagogiki, psychologii, religioznawstwa, książek dla dzieci i młodzieży, zdrowia i żywienia oraz trochę poezji i dobrej prozy. Jej klientami są zarówno osoby duchowne – zakonnicy i zakonnice oraz księża z biskupem ordynariuszem i biskupami pomocniczymi na czele, jak i osoby świeckie, które poszukują książek religijnych, czy opracowań naukowych, uczniowie i studenci, a także wszyscy ci, którzy chcą… zaoszczędzić. Tylko w księgarni Jedność można nabyć publikacje rodzimego wydawnictwa z 20-procentową zniżką, zaś większe zakupy są dodatkowo premiowane pięciolub dziesięcioprocentowym rabatem. Po remoncie i przeprowadzonej inwentaryzacji ze starszych publikacji utworzono w księgarni także dział tanich książek i wydawnictw muzycznych. Każdy tytuł kosztuje 4 zł.

Placówka otwarta jest w dni powszednie w godzinach: 9-18, zaś w soboty: 9-14.

Adres: Księgarnia Jedność, 25-025 Kielce, ul. Jana Pawła II 4, tel. (041) 344 30 12.

Autor: ANNA PIETRUCZAK