"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"

nr 2/2006
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz,
Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Piątek, 24 lutego 2006
Łódź na Pragę via Belgia
Alfred Hitchcock poleca nie tylko filmy. Przekonaliśmy się o tym w Traffic Clubie, gdzie Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita rekomendowało pierwszy numer miesięcznika firmowanego personaliami wirtuoza suspensu. O dziwo nie dopisała frekwencja. Może dlatego, że konferencję wyznaczono w samo południe, że przywołam tytuł klasycznego westernu. Mówiąc serio, edytor popełnił błąd powierzając organizację imprezy agencji public relations, która najwyraźniej nie podołała zadaniu, co dobitnie potwierdzała liczba pustych krzeseł. Redaktor naczelny pisma – Arkadiusz Nakoniecznik, indagowany przez Tomasza Raczka, …
Piątek, 24 lutego 2006
Na ostrzu śmiechu
Był przed wojną znanym satyrykiem i autorem lewicujących wierszy. Uważano go za komunistę, chociaż miał w nosie marksistowsko- leninowską ideologię. Podczas okupacji współtworzył humor nieujarzmionej stolicy, za co zapłacił najwyższą cenę.
Piątek, 24 lutego 2006
Wszystko lipa
James Frey – to nazwisko warto zapamiętać. Autor wydanych w 2003 roku wspomnień „A million little pieces” (Doubleday), zagościł znów w mediach dzięki Oprah Winfrey. Pierwsza dama telewizyjnej promocji wybrała jego zapomniany już tom do swego klubu, dzięki czemu sprzedaż natychmiast osiągnęła dziesiątki i setki tysięcy egzemplarzy. Autor przed kamerami opowiadał wzruszonej Oprah o swym życiu – ćpun, alkoholik, chuligan i złodziejaszek, który nieoczekiwanie przejrzał na oczy i...
Piątek, 24 lutego 2006
Biografie
Literatura karmi się biografią, czytelnictwo żywi się nią. Nic dziwnego, że stosowne działy księgarskie pękają w szwach, a niemal każdy poważny edytor ma w swoim katalogu pozycje biograficzne. Najczęściej ujęte w odrębne serie wydawnicze.
Piątek, 24 lutego 2006
Warszawska księgarnia Wydawnictw Komunikacji i Łączności
– Efektem naszej 57-letniej działalności jest około 11 tysięcy wydanych tytułów o łącznym nakładzie ponad 145 mln egz. – mówi z dumą Jerzy Kozłowski, prezes zarządu Wydawnictw Komunikacji i Łączności i dodaje, że działalność edytorska oficyny wielokrotnie była wyróżniana i nagradzana. Wszystkie tytuły WKŁ, w tym również końcówki nakładów są dostępne w księgarni przy ul. Kazimierzowskiej 52 w Warszawie. Pod tym adresem placówka działała niemal od zawsze...
Piątek, 24 lutego 2006
Krótki kurs prawa autorskiego
Często zdarza się, że utwór zostaje stworzony przez osobę zatrudnioną przez wydawcę na podstawie umowy o pracę. Najczęściej taka sytuacja występuje w przypadku grafików, ale utwory w rozumieniu prawa autorskiego mogą również wyjść spod rąk redaktorów (twórcze opracowanie redakcyjne, dobór haseł w słowniku, układ treści w innej publikacji), pracowników działów marketingu (informacje prasowe, materiały promocyjne), a nawet handlowców (autorska umowa handlowa). Prawo autorskie zarezerwowało dla tego typu utworów odrębną kategorię – utwór pracowniczy.
Piątek, 24 lutego 2006
Rozmowa z Heike Rosener, prezesem wydawnictwa Świat Książki
– Czy honoraria autorskie są w Świecie Książki wypłacane jako procent od wyników sprzedaży? – Zależy to od oczekiwań autora. Jesteśmy w tych sprawach bardzo elastyczni. Dodałabym jeszcze czwarty punkt, który jest bardzo ważny w naszych relacjach z autorami – jesteśmy bardzo wiarygodni, jeżeli chodzi o raporty sprzedaży i związane z nimi płatności. Zawsze płacimy w terminie wszystkim naszym współpracownikom.
Piątek, 24 lutego 2006
Literatura kobieca: produkt innego gatunku?
W Polsce pod szyldem „literatury kobiecej” wydawane są rozmaite serie, które w nazwie lub/i w sposobie zaprojektowania logo odwołują się bezpośrednio do kobiet: „Owocowa”, „Europejki”, „Literatura w Spódnicy”, „Literatura w Szpilkach”, „Literatura na Obcasach”, „Do Torebki”, „Z Miotłą”, „Z Wachlarzem”, „Z Cynamonem”, „Z Kapelusza”… Nie, serii „Z Kapelusza” jeszcze nie ma, ale pewnie i taka powstanie.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1

"Rodzina Monet. Tom 3. Perełka. Część 2"
W drugiej części „Perełki”, trzeciego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, rodzinną idyllę wśród milionerów zakłóca bohaterce tajemniczy telefon zwiastujący, najdelikatniej mówiąc, kłopoty, ale wtedy właśnie przekonuje się, jak wiele znaczą dla niej bracia, którzy – …
2

"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak w „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” cytuje następujące zalecenie lekarskie sprzed wojny: „Ludność wiejska powinna się oduczyć sypiania po kilkoro w jednym łóżku, sypiania w ubraniu, rzadkiego zmieniania bielizny na sobie i w …
3

"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
„Rodzina Monet. Tom 1. Skarb” Weroniki Marczak rozpoczyna historię piętnastoletniej Hailie, która od miesięcy króluje na naszej liście. Punkt wyjścia jest następujący: bohaterka traci w wypadku samochodowym mamę i babcię i trafia pod opiekę, nieznanych …