"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 3/2013
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Czwartek, 21 marca 2013
Spojrzenie na rynek publikacji edukacyjnych
Chodzi oczywiście o niezgodę między odpowiedzialnymi za promowany i wdrażany obecnie przez resorty edukacji administracji i cyfryzacji projekt „Cyfrowa Szkoła” a środowiskiem wydawców edukacyjnych. Spór, przede wszystkim dotyczący kwestii jednego z modułów programu, jakim ma być elektroniczny podręcznik, trwa już od początku 2012 roku i przez ten czas przybierał już bardzo skrajny charakter. Obie strony deklarują wspólny cel – otwarcie polskiej edukacji na cyfryzację, jednak kreślone przez nie scenariusze dochodzenia do sukcesu w tym zakresie …
Czwartek, 21 marca 2013
Rozmowa z Grzegorzem Kasdepke
– Czy to prawda, że nie przepadał pan w dzieciństwie za czytaniem książek? I że to pewnej mądrej Pani Bibliotekarce zawdzięczamy, że dziś jest pan poczytnym pisarzem? – Prawda, prawda. Zostałem pisarzem, dzięki czterem mało ze sobą związanym czynnikom. Były to: przemoc, zawiść, mądrość bibliotekarki i kulejąca peerelowska gospodarka. Przemoc uosobiła się w postaci ciotki, która nie mogła znieść, że dukam, zamiast płynnie czytać – zamknęła mnie w pokoju z „Finkiem” Jana Grabowskiego i oznajmiła, że …
Czwartek, 21 marca 2013
W latach odległych, na przełomie dekad piątej i szóstej minionego stulecia, pobierałem (jako nieletnie pacholę) nauki religii w salce parafialnej warszawskiego kościoła pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Uczył mnie tam młody kapłan Tadeusz Józef Dajczer. Myślę, iż osobom związanym z katolicyzmem nie muszę bliżej przedstawiać późniejszego kierownika Katedry Fenomenologii Religii Wydziału Teologicznego ATK, założyciela ważnego dla współczesnych polskich katolików Ruchu Rodzin Nazaretańskich. 
Czwartek, 21 marca 2013
Co czytają inni
Podziwiam ludzi, którzy potrafią panować nad swym czasem. Rachel Johnson podróżuje między Londynem a Somerset, gdzie rodzina ma dom, wychowuje trójkę dzieci, redaguje z sukcesem wiekowy miesięcznik „The Lady”, udziela się społecznie, bierze udział w imprezach charytatywnych, wspiera gdy trzeba brata Borisa, burmistrza Londynu, pojawia się w radiu i telewizji, pisze książki, które sprzedają się dobrze i dobrze o nich piszą krytycy.
Czwartek, 21 marca 2013
Na-molny książkowiec
Obiecałem napisać, dlaczego warto trzymać na półkach nawet takie książki, które pozornie trącą zapaszkiem starości. Przyszło mi jednak do głowy, że warto poszerzyć, a nawet zmienić temat, zestawiając ze sobą rozmaite podejścia wydawców do obszaru „historyzmu”. 
Czwartek, 21 marca 2013
Między wierszami
„Wyszła z pani premier pasja historyka sztuki. Pewnie się nie obrazi jak tak do niej powiem” – rekomendował w Zamku Królewskim książkę Hanny Suchockiej pt. „Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta” wydawca – Janusz Rosikoń. Praca pokazuje, jak we włoskiej metropolii przenika się sfera sacrum i profanum. „Nie da się ich oddzielić. Szliśmy na poranną mszę na siódmą, a potem po wyjściu z kościoła na kawę. I tak jest właśnie w Rzymie: jest religia i …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …