"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"

nr 1/2011
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz,
Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Czwartek, 27 stycznia 2011
Próba podsumowania prozatorskiego roku 2010
O czym nie można mówić, o tym należy milczeć — poucza filozof. Mając na względzie to zacne pouczenie, chciałbym w tym miejscu mówić wyłącznie o tym, na czym najmniej się nie znam — o współczesnej polskiej prozie, przede wszystkim artystycznej. Jak podpowiada katalog plików w moim komputerze, nazwany przeze mnie niezbyt oryginalnie „recenzje i noty”, przeczytałem i publicznie skomentowałem 43 książki wydane w 2010 roku. Mniej więcej drugie tyle przeczytałem bądź w miarę solidnie przejrzałem …
Czwartek, 27 stycznia 2011
Do literatury zza krat i odwrotnie
Bywało, że więzienie inaugurowało literackie kariery polskich pisarzy, ale zazwyczaj trafiali oni tam mając już książki na koncie. Wacław Kostek-Biernacki (1884-1957) W międzywojniu wojewoda poleski odpowiadający za nadzór nad obozem odosobnienia w Berezie Kartuskiej, gdzie przetrzymywano przeciwników sanacji, zarówno z prawa, jak i lewa, także pisarzy np. Stanisława Cata-Mackiewicza. Po wojnie długoletni pensjonariusz Rakowieckiej i Wronek, zwolniony w stanie agonalnym. W latach 1952-53 wszystkie książki jego autorstwa skrupulatnie usunięto z bibliotek, wywieziono do papierni i …
Czwartek, 27 stycznia 2011
Co czytają inni
O tym, że artyści sceniczni i ekranowi stają często za sztalugami, wiadomo od dawna. Sly Stallone, Viggo Mortensen, Anthony Hopkins, nieżyjący Marcel Marceau, Charles „Mr Tough Guy” Bronson, Dennis Hopper, Tony Curtis… To tylko najbardziej znani. Wielu sięga po kamerę, jak np. nasz Janusz Gajos. Inni zbierają sztukę. Rzadziej – piszą książki. Steve Martin, amerykański aktor komediowy, reżyser i scenarzysta, należy do tych ostatnich, ale nie tylko. Martin ponad 30 lat temu zaczął kolekcjonować obrazy. …
Czwartek, 27 stycznia 2011
Katarzyna T. Nowak
Mówi pani o sobie: „Wychowałam się w artystycznym domu Doroty Terakowskiej i Macieja Szumowskiego: moja siostra Małgosia poszła w ślady taty (należy do najbardziej obiecujących młodych twórców filmowych), a ja – mamy”. Jaki wpływ na pani poczucie wolności artystycznej mieli rodzice? Rodzice w niczym mnie nie ograniczali i do niczego nie zmuszali. Zostałam dziennikarką, bo chciałam, choć pewnego dnia spytałam mamę: „Słuchaj, bardzo byś była zła, gdybym została po prostu gospodynią domową?”. Odpowiedziała, że nie, …
Czwartek, 27 stycznia 2011
Autorski przegląd książek dla dzieci
Gdy byłam małą dziewczynką wpadałam do biblioteki jak po ogień, i nagle, już w drzwiach, zamieniałam się w aniołka, który siadał pod dużym regałem i szperał na najniższych półkach wyszukując w książkach dla dzieci pięknych ilustracji. Tak, tak ilustracji, bo przecież nie umiałam czytać! Ilustracje przenosiły mnie w zaczarowany świat baśni, i do tej pory myślę, że jeśli Andersen to tylko z ilustracjami J. Szancera. Chociaż nie, Paweł Pawlak też świetnie zilustrował baśń Andersena, a …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1

"Rodzina Monet. Tom 3. Perełka. Część 2"
W drugiej części „Perełki”, trzeciego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, rodzinną idyllę wśród milionerów zakłóca bohaterce tajemniczy telefon zwiastujący, najdelikatniej mówiąc, kłopoty, ale wtedy właśnie przekonuje się, jak wiele znaczą dla niej bracia, którzy – …
2

"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak w „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” cytuje następujące zalecenie lekarskie sprzed wojny: „Ludność wiejska powinna się oduczyć sypiania po kilkoro w jednym łóżku, sypiania w ubraniu, rzadkiego zmieniania bielizny na sobie i w …
3

"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
„Rodzina Monet. Tom 1. Skarb” Weroniki Marczak rozpoczyna historię piętnastoletniej Hailie, która od miesięcy króluje na naszej liście. Punkt wyjścia jest następujący: bohaterka traci w wypadku samochodowym mamę i babcię i trafia pod opiekę, nieznanych …