"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 8/2015
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
środa, 3 lutego 2016
Na-molny książkowiec
Wreszcie, choć w wigilijny wieczór nikt już chyba nie zwracał na nią uwagi, Dziewczynka ze starej baśni odnalazła klientkę. Jedną jedyną klientkę chętną na jej byle jakie zapałki.
środa, 3 lutego 2016
Między wierszami
Pierwszy weekend astronomicznego lata miałem możność spędzić w Szczecinie. Za sprawą moderowania spotkań czytelniczych w ramach organizowanego już po raz trzeci przez Muratora i lokalne władze Miasteczka Literackiego. Funkcjonowało ono przez weekend na Placu Lotników. Ustawiono tam pasaż ze stoiskami wydawniczymi oraz estradę, z której goście opowiadali o swym dorobku. 
środa, 3 lutego 2016
Rozmowa z Johnem Flanaganem
- Na pańskim przykładzie widać, że warto mieć dzieci... - Dzieci dają doświadczenie życiowe. Nie muszę wymyślać moich młodych bohaterów, wciąż spotykam ich pierwowzory. 
środa, 3 lutego 2016
Rzecz o Sławomirze Mrożku
Pierwszą pojawiającą się emocją jest zwątpienie. Czy można pisać o Mrożku, nie spotkawszy nigdy Mrożka? Ile znajomych mu osób, tyle opinii o autorze "Tanga". Wydany niedawno zbiór wspomnień "Mrożek w odsłonach. 39 opowieści z różnych miejsc i czasów" to wielkie kompendium zdań wzajemnie się wykluczających. Prawdziwa groteska. Jedni mówią "milczek", "mruk", a nawet "Ten Skąpy Skurwysyn Sławek Mrożek". Inni nie szczędzą pochwał: "dusza towarzystwa", "ciepły, wsłuchujący się w drugiego człowieka". Dualizm odczuć w stosunku do …
środa, 3 lutego 2016
środa, 3 lutego 2016
środa, 3 lutego 2016
Marka kanonu klasyki
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima!"
Anita Głowińska
Książeczka „Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima!” Anity Głowińskiej pokazuje, jak piękna jest ta pora roku na wsi i w mieście, w lesie i parku – wszędzie. A jak wygląda za oknem? To już …
2
"„Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!”"
Anita Głowińska
„Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!” Anity Głowińskiej to w istocie jeszcze jeden kalendarz adwentowy. Fajniejszy niż inne, choć może mniej smaczny.
3
"It Starts with Us"
Colleen Hoover
Lektura „It Starts with Us” Colleen Hoover wskazuje na wyraźną potrzebę znalezienia nowego określenia dla literatury młodzieżowej. Wszelkie odniesienia do dawnych powieści nie mają najmniejszego sensu.