"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 5/2008
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 20 maja 2008
Izraelski rynek książki - Temat numeru
Izrael budzi emocje, także w 60-lecie powstania państwa izraelskiego. W marcu z tego powodu Izrael był gościem honorowym paryskiego Salon du Livre, gdzie zabrzmiały echa konfliktu bliskowschodniego: państwa arabskie (Algieria, Maroko, Tunezja, Liban, Iran, Jemen, Arabia Saudyjska) zbojkotowały imprezę. Doszło do próby zamachu bombowego na terenach targowych, alarm antyterrorystyczny ogłoszono w całym mieście. W maju 2008 Izrael będzie jeszcze dwukrotnym gościem honorowym w Europie: najpierw na targach książki w Turynie, a w kilka dni później …
Wtorek, 20 maja 2008
Współczesna literatura izraelska - Temat numeru
Amos Oz, Awraham B. Jehoszua, Etgar Keret, Aharon Appelfeld, Dawid Grossman, Natan Zach, Mosze Szamir, Yona Wallach, Chaim Guri, Chaim Chefer to absolutna czołówka literacka Izraela. Ci pisarze znani są w całym świecie, ich dzieła przetłumaczono na wiele języków. Niestety, próżno ich nazwisk szukać wśród gości majowych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, choć to Izrael jest gościem honorowym tej imprezy. Nie znaczy to, że zabraknie ciekawych autorów. Zapowiedzieli swój udział pisarze izraelscy mający już w …
środa, 14 maja 2008
Dynamiczny rynek przewodników, map i atlasów (Dodatek)
Przetasowania kapitałowe, nowe gamy produktów, nowe technologie prezentacji treści turystycznych, a przede wszystkim ogromny wzrost sprzedaży przewodników turystycznych, tak w telegraficznym skrócie można podsumować 2007 rok. Branża rozwija się, a najbliższy sezon również zapowiada się bardzo ciekawie.Wartość sprzedaży przewodników turystycznych zamknęła się w 2007 roku kwotą 39,6 mln zł. Wzrost wyniósł aż 5 mln zł, tj. ponad 14 procent. Należy tu zastrzec, że analiza całkowicie pomija segment sprzedaży przewodników w kioskach z gazetami, a więc …
środa, 14 maja 2008
Książka i prawo
W razie naruszenia autorskich praw majątkowych jednym z roszczeń przysługujących uprawnionemu jest żądanie zasądzenia od naruszyciela sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione – trzykrotności stosownego wynagrodzenia. W art. 79 ust. 1 PrAut w brzmieniu obowiązującym do 19 czerwca 2007 roku pojęcie „stosowne wynagrodzenie” uzupełniano określeniem „z chwili jego dochodzenia”. W obecnie, od 20 czerwca 2007 roku, obowiązującym brzmieniu tego przepisu znajdujemy następujące sformułowanie: „stosowne wynagrodzenie, które w chwili …
środa, 14 maja 2008
Rzecz o Krzysztofie Bujalskim
Gdyby tylko mógł się zmieścić na kolumnie, tytuł tego tekstu mógłby brzmieć „Rozważny i romantyczny”. Albo – bardziej oryginalnie – „Rozważny, a dynamiczny”. Takimi bowiem przymiotnikami – między innymi, oczywiście – można opisać Krzysztofa Bujalskiego, prezesa i współwłaściciela firmy Bedeker, świadczącej dla wydawców usługi merchandisingu, co po przełożeniu „na nasze” oznacza dbanie o dobrą ekspozycję i odpowiednie zatowarowanie (kolejne piękne słowo) w książki w punktach sprzedaży detalicznej (księgarniach, marketach, salonach Empiku).
środa, 14 maja 2008
Co czytają inni
Arabski książę, bogaty szejk – nawet w Ameryce, wylęgarni milionerów, budzi zainteresowanie. Kiedyś połączone z ciekawością folkloru, dziś raczej ze strachem, zwłaszcza od chwili ataku na nowojorskie WTC. Dobrego Ali Babę zastąpił paskudny bin Laden, nikt już nie myśli o haremach, gdy hurysy okazują się terrorystkami
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …