"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 1/2008
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Piątek, 1 lutego 2008
Temat numeru
O ile 2006 rok odznaczył się licznymi wyrazistymi debiutami prozatorskimi i to głównie dwudziestoparolatków (Mikołaj Łoziński, Juliusz Strachota, Jacek Dehnel czy – wybaczą Państwo prywatę – Jakub Żulczyk, którego sam byłem wydawcą), zupełnie nie da się tego powiedzieć o minionym właśnie roku 2007. Owszem, kilkoro młodych ludzi wydało swojej pierwsze powieści czy zbiory opowiadań, przeszły one jednak bez echa jak choćby „Lost Angeles” Krzysztofa Wasilonka (ur. 1986) czy „Prawy, lewy, złamany” Dawida Kaina (ur. 1981) …
Piątek, 1 lutego 2008
Wiesław Myśliwski
To chyba Piotr Kuncewicz stwierdził kiedyś, że jest pan pieszczochem krytyki. A przecież o pańskich utworach pisali także bardzo wymagający krytycy, że przypomnę Artura Sandauera. Zapamiętałem z jego tekstu o „Kamieniu na kamieniu” taki fragment, w bardzo charakterystycznym, sandauerowskim stylu: „Ślimak nigdy się nie pomyli, kiedy buduje swoją skorupę i chłop też nigdy się nie myli w języku. Błędy chłopa stają się normą”. Długo myślałem o pańskiej prozie jako o literaturze nurtu chłopskiego. Tego terminu …
Piątek, 1 lutego 2008
Książka i prawo
Stronami sporu, toczącego się w latach 50. ubiegłego wieku, byli dwaj pasjonaci kajakarstwa – Marian N. i Wacław T. Książka, która wyszła spod ich piór – „Zasady kajakowania” – stała się jednak kością niezgody. Sprawa trafiła do sądu. A wszystko zaczęło się od Rady Trenerów Sportu Kajakowego, obradującej w 1951 roku, podczas której wskazano na potrzebę wydania książki o kajakarstwie.
Piątek, 1 lutego 2008
Rzecz o Bogusławie Tobiszowskim
Równie dobrze sylwetka szefa działu promocji w poznańskim Domu Wydawniczym Rebis mogłaby nosić tytuł „Weteran”. Bo i prawdziwy z niego długodystansowiec, gdy chodzi o lata przepracowane w jednej firmie, co dziś tak często się nie zdarza. Ale po kolei. Urodził się w Szamotułach, mieście oddalonym 35 km od Poznania, w którym ukończył X LO im. Przemysła II (klasa ogólna z rozszerzonym językiem rosyjskim). Do Rebisu trafił na trzecim roku studiów. W 1990 roku ściągnął go …
Piątek, 1 lutego 2008
Co czytają inni
Każdy wydawca marzy o książce, która odmieni jego losy. Co roku, gdy nadchodzi czas podsumowań, dociekliwi dziennikarze męczą właścicieli oficyn pytaniami o tytuły, które przeszły im koło nosa. Alison Samuel, naczelna Chatto & Windus, żałuje, że „The discovery of France” Grahama Robba opublikowała konkurencja (Picador, w USA sięgnął po nią Norton). Może to dziwić, bo książka Robba nie jest bynajmniej powieścią mogącą liczyć na setki milionów czytelników, widzów i odbiorców wszelkiego badziewia towarzyszącego promowanemu tytułowi …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
Weronika Marczak
Piętnastoletnia bohaterka „Skarbu”, pierwszego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, po tragicznej śmierci matki i babci, które ją wychowywały, przemieszcza się z Anglii do Ameryki, gdzie żyje jej pięciu przyrodnich braci, o istnieniu których nie miała …
2
"Kabalista"
Remigiusz Mróz
„Kabalista”, kolejna powieść Remigiusza Mroza z Gerardem Edlingiem w roli głównej. Internauci psioczą nieco, że nie wytrzymuje porównania z inicjującym cykl „Behawiorystą”, a przecież ochoczo łykają kolejne tytuły produkowane taśmowo przez najpopularniejszego polskiego autora.
3
"Rodzina Monet. Tom 2. Królewna. Część 1"
Weronika Marczak
Bohaterka pierwszej części drugiego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, zatytułowanego „Królewna”, nauczyła się już, że dla jej świeżo pozyskanej rodziny „luksus był tak oczywisty jak oddychanie”. Okazuje się, że to nie takie trudne!