"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 1/2014 Dodatek Książki Roku 2013
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Czwartek, 6 lutego 2014
Meandry statystyki
W 2013 roku w dwunastu comiesięcznych zestawieniach bestsellerów „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” znalazło się 168 tytułów. 88 z nich to książki polskich autorów, 80 to tłumaczenia. Najdłużej, bo przez dziesięć miesięcy, utrzymywała się na liście książka E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya” (Sonia Draga). 
Czwartek, 6 lutego 2014
Rok 2013 na rynku książki
Czwartek, 6 lutego 2014
Seria wydawnicza i akcja społeczna „Czytam sobie”
Już od pięciu lat Biblioteka Analiz przyznaje nagrodę za „Wydarzenie Roku”, która stanowi wskazanie najważniejszych inicjatyw kreujących życie książki w Polsce. Wszystkich dotychczasowych laureatów łączy niezwykłość projektów, za które byli nagradzani. Fakt, że wyróżniały się one nie tylko na tle codziennej biznesowej działalności firm, które je realizowały, ale przede wszystkim w niezwykle bogatym ekosystemie informacji, w którym funkcjonuje współczesny odbiorca informacji i kultury, a zatem także książki. 
Czwartek, 6 lutego 2014
G+J Książki (teraz Burda Książki)
Aby osiągnąć długotrwały sukces w branży wydawniczej, nie wystarczą nabywanie licencji, dobra dystrybucja i promocja, trzeba też umieć samemu inicjować wydarzenia edytorskie. Wymaga to doświadczenia, wyobraźni (także plastycznej), umiejętności przewidywania, znajomości oczekiwań czytelników i dobrych kontaktów z autorami. Jednym słowem jest to kapitał, jakim dysponują najbardziej doświadczeni wydawcy. 
Czwartek, 6 lutego 2014
Przypominamy 48 książek miesiąca
„Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego (Znak), „Legion” Elżbiety Cherezińskiej (Zysk i S-ka), „Ludzka rzecz” Pawła Potoroczyna (W.A.B.), „Obłęd ’44” Piotra Zychowicza (Rebis), „Za żelazną kurtyną” Anne Applebaum (Świat Książki i Agora) i „Wielka księga patriotów polskich” (Biały Kruk) – Książkami Roku 2013 Spośród 48 tytułów, uprzednio wyróżnionych jako „Książki miesiąca” wybraliśmy – po redakcyjnej dyskusji – sześć Książek Roku 2013. Autorzy i wydawcy nagrodzonych książek otrzymują od nas pamiątkowe statuetki i dyplomy. 
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Igrzyska śmierci. Tom 5. Wschód słońca w dniu dożynek"
Suzanne Collins
„Wschód słońca w dniu dożynek” Suzanne Collins, czyli piąty tom cieszących się ogromnym powodzeniem „Igrzysk śmierci” opowiadających o losach Katniss Everdeen. Ekranizacja najnowszej powieści zapowiadana jest dopiero na koniec przyszłego roku. Jak to wytrzymać!
2
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
James Clear w „Atomowych nawykach” powiada: „Jeśli zasada dwóch minut wydaje ci się naciągana, wypróbuj ją: porób coś przez dwie minuty, a potem przestań. Idź pobiegać, ale musisz się zatrzymać po dwóch minutach. Zacznij medytować, …
3
"Kicia Kocia idzie na urodziny"
Anita Głowińska
„Kicia Kocia idzie na urodziny” Anity Głowińskiej, czyli: „Kicia Kocia, Pacek i Adelka / i Julianek – radość wielka – / prezent sami przygotują / co wymyślą, co kombinują”.