"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 10/2012
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
środa, 7 listopada 2012
Ranking drukarń 2012
Już po raz ósmy poprosiliśmy wydawców o ocenę współpracy z rodzimymi drukarniami dziełowymi. W odpowiedzi otrzymaliśmy blisko setkę ankiet, za wszystkie bardzo dziękujemy. Każdy głos jest dla nas ważny, każda opinia jest cenna. Nasz ranking wskazuje największe zalety drukarń, a jednocześnie cele, które wymagają ciągłego udoskonalania. Mamy nadzieję, że ranking stanowi ważną wskazówkę dla wydawców przy wyborze partnera, który stworzy najwyższą jakość dla ich prac. Wprawdzie jak wynikło z naszego badania, wydawcy najczęściej zlecają druk …
środa, 7 listopada 2012
Wiesław Helak
Z zawodu jest pan reżyserem. Czy „Lwowska noc” nie powstała na kanwie scenariusza, bo poszczególne sekwencje książki swą plastycznością bardzo przypominają mi filmowe kadry? „Lwowska noc” jest opowieścią, w której obrazy odgrywają dużą rolę. Wzięła się ta powieść z potrzeby zobaczenia minionego świata, przywołania czasu wojny, w miarę możliwości – jak najdokładniej. W pewnym momencie, pisząc to, musiałem znaleźć się w jakiś sposób w tamtej rzeczywistości, musiałem w myślach chodzić po tamtych ulicach, wstępować do Katedry …
środa, 7 listopada 2012
„Pentimento” Aldony Antczak
Już na przełomie października i listopada pojawi się na rynku literackim kryminał, który będzie idealny dla wszystkich miłośników klimatu prosto z „Ojca Chrzestnego”, a z pewnością czytelnicy powieści akcji nie poczują się zawiedzeni. 
środa, 7 listopada 2012
Co czytają inni
Czy wiemy, kiedy przestać? Kiedy zaczyna nam wystarczać? I czy wszystkim wystarcza tyle samo? Proste pytania. Coraz częściej powtarzane w ostatnich kryzysowych czasach. Pozostają jednak bez odpowiedzi. Nikt nie chce jej udzielić. Nie znamy jej czy boimy się przyznać do utraty kontroli nad chciwością? Rodzinna para autorów – ojciec Robert i syn Edward Skidelsky, papa ceniony ekonomista, latorośl wschodząca gwiazda filozofii – postanowiła zbadać temat. „How much is enough?” (Allen Lane) ma podtytuł w pewnym …
środa, 7 listopada 2012
Na-molny książkowiec
W czoraj nadeszła kolejna paczka. Książki. Ucieszyłem się, jak zwykle. Sprawdziłem, od kogo. Mój adres wpisuje w wydawnictwach komputerowa drukarka, korzystająca mechanicznie z wysyłkowej bazy danych; tak się stało i tym razem. Właściwie szkoda. W chwili rozrywania koperty na ogół obcuję z bezdusznym drukiem. A lubiłbym, otwierając przesyłkę, zastanawiać się, kto kreślił moje personalia, jakie emocje targały taką osobą, zwłaszcza że ręcznie wypisany adres zazwyczaj sugeruje dłoń staranną, kobiecą. Wtedy odbywałbym z nadawczynią swoistą rozmowę via …
środa, 7 listopada 2012
Między wierszami
Na cztery ręce pracowano przy książce „Nasz człowiek w Botswanie”. Wydawca – Muza – zaprezentował ją w klubie „Wrzenie świata”, który od dwóch lat jest kluczowym adresem stołecznym, jeśli chodzi o literaturę faktu. Książkę napisał Bartosz Marzec, młody, ale wytrawny reporter, który dziennikarskie abecadło poznał na łamach „Rzeczpospolitej”, zaś obecnie pracuje w redakcji miesięcznika „Łowiec Polski” – jest bowiem zapalonym myśliwym. A, ponieważ łowiectwo jest także nieobce Wojciechowi Albińskiemu, toteż książka o nim zasłużyła na …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
Remigiusz Mróz
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
 „Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.