"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 9/2011
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Czwartek, 6 października 2011
Literacka wizja historii i krajobrazu rodem ze średniowiecza
Honorowym gościem tegorocznych targów książki we Frankfurcie będzie Islandia. Fakt ten, na pierwszy rzut oka być może zaskakujący, nie dziwi wobec bogatej, długiej i barwnej tradycji literackiej, jaką posiada owa mała wyspa północnego Atlantyku. Za jej obecne, choć z pewnością jedynie chwilowe, zwieńczenie uznać można dzieła noblisty Halldórra Laxnessa, tłumaczone i czytane na całym świecie. Szczególny status Islandii w czasie frankfurckich targów staje się doskonałą okazją do przybliżenia początków miejscowej literackiej tradycji.
Piątek, 30 września 2011
Grzegorz Nowik - Rozmowa numeru
O wojnie polsko-bolszewickiej napisano już bardzo wiele książek. Czym różni się od nich pańska „Wojna Światów 1920. Bitwa Warszawska”? O wojnie tej – jak ją pan nazwał „polskobolszewickiej” – jest rzeczywiście obszerna literatura. Ja sam przygotowałem m.in. dwuczęściową monografię ukazującą działania wojenne, ale także polityczne – przez pryzmat wiadomości uzyskiwanych o nieprzyjacielu przez polski radiowywiad. Pierwsza jej część „Zanim złamano »Enigmę«”, ukazała się w 2005 roku i była swego rodzaju naukową sensacją. Druga jej część, …
Piątek, 30 września 2011
Sto tytułów i... pat rynkowy - Temat numeru
Rynek komiksowy w Polsce to obszar specyficzny, napędzany głównie przez pasjonatów i przez nich utrzymywany przez życiu. Życiu prężnym, choć najeżonym trudnościami — typowymi dla rynku książek, ale także i kuriozalnymi, gdy chodzi o naturę samego medium. O komiksie w Polsce mówi się ostatnimi laty sporo, znacznie więcej niż jeszcze dekadę temu. To dobrze. Niemniej trudno oprzeć się wrażeniu, iż rynek ten popadł w impas, i to związany chyba nie tylko z ogólną bessą gospodarczą. …
Piątek, 30 września 2011
Między wierszami
Tak się złożyło, że ostatnie przedwakacyjne tygodnie na salonach bukinistycznych stolicy zdominowały książki dotyczące mniej lub bardziej zamierzchłej przeszłości.
Piątek, 30 września 2011
Autorski przegląd książek dla dzieci
Pod słowem „wojna” kryje się ból i okrucieństwo, a jednak mali chłopcy (i dziewczynki także) lubią bawić się w wojnę, dopóki „wojna” jest na bezpiecznej przestrzeni (TV, gra), dopóki nie przeszkadza ona w normalnym życiu, jednym słowem jest to zabawa ołowianymi żołnierzykam”.
Piątek, 30 września 2011
Co czytają inni
Czy Coco Chanel była „w łóżku z wrogiem”? Żeby tylko w łóżku, przekonuje amerykański dziennikarz Hal Vaughan w swojej książce „Sleeping with the enemy” (Knopf). Ale to w zasadzie jedyny zarzut, jaki postawiono Coco Chanel po wojnie. Udało jej się? Jasne. Bogatemu diabeł dzieci kołysze. Nawet jeśli bogaty nie ma dzieci.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Obrona. Chyłka. Tom 18"
Remigiusz Mróz
Będąca w trzydziestym miesiącu ciąży Chyłka, bohaterka „Obrony”, osiemnastego(!) tomu cyklu Remigiusza Mroza, toczy następujący dialog z badającym ją ginekologiem: „… chcę czuć, że rodzę – uzupełniła. – A nie, że wydałam pestkę arbuza. – …
2
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
Jessie Inchauspe w „Glukozowej rewolucji” namawia: „Spróbuj tego: następnym razem, gdy zasiądziesz do posiłku, najpierw zjedz warzywa, następnie białko i tłuszcz, a na końcu węglowodany. Zastanów się, czy czujesz się lepiej niż po zwykłym posiłku”. …
3
"Magiczna rana"
Dorota Masłowska
Z „Magicznej rany” Doroty Masłowskiej: „Był styczeń. Mokotów przypominał grób masowy z aspiracjami. Benny Hill by tu dwa razy się zastanowił, nim by poklepał łysego w czachę, a potem każdy z nich odjechałby swoim tramwajem …