"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 12/2006
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
środa, 3 stycznia 2007
Podsumowanie roku 2006
Po ogromnym wzroście sprzedaży książek w 2005 roku (o 11 proc.), mijający rok nie był pomyślny dla branży. Spadła sprzedaż prawie we wszystkich segmentach (z wyłączeniem książki dziecięcej i publikacji fachowych), ale przede wszystkim brakowało bestsellerów, tylko nieliczne pozycje sprzedały się w liczbach przewyższających 50 tys. egz.
środa, 3 stycznia 2007
Rozmowa z Andrzejem Kuryłowiczem, właścicielem wydawnictwa Albatros
W 2005 roku Albatros wypracował przychód w wysokości prawie 19 mln zł wydając w tym czasie 131 tytułów, w tym 69 nowości. Ile godzin dziennie pan pracuje?Kilkanaście godzin na dobę. Mieszkam w wydawnictwie.
środa, 3 stycznia 2007
Książka i prawo
Ciągle dokądś zdążamy, przemieszczamy się, bardzo często w tzw. celach służbowych. W przedsiębiorstwie, także wydawniczym, to norma – albo jedziemy na targi książki, albo objeżdżamy księgarnie czy hurtownie, albo wyruszamy zagranicę, by spotkać się z ważnym licencjodawcą. Przyjrzyjmy się jak reguluje te kwestie prawo pracy.
środa, 3 stycznia 2007
„Świat Książki”: wydawnictwo i księgarnie
Świat Książki jest wydawnictwem należącym do niemieckiego koncernu Bertelsmanna, działającego w Polsce od 1994 roku. Wraz z nim pojawił się Klub Świat Książki, który oferował swoim klientom własne publikacje drogą wysyłkową.
środa, 3 stycznia 2007
Co czytają inni
Koniec roku nasuwa w całkiem naturalny sposób myśli związane z końcem. Odejściem, nieobecnością, brakiem. Przypominają się osoby, których już nie spotkamy i które niczego już nie stworzą. Pozostają książki o nich opowiadające. Złośliwie powiedzieć można, że wyłaniające się z nich postaci często nijak nie przypominają „oryginału”, ale to już drobiazg, czyli wszystko usprawiedliwiająca licentia poetica.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima!"
Anita Głowińska
Książeczka „Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima!” Anity Głowińskiej pokazuje, jak piękna jest ta pora roku na wsi i w mieście, w lesie i parku – wszędzie. A jak wygląda za oknem? To już …
2
"„Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!”"
Anita Głowińska
„Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!” Anity Głowińskiej to w istocie jeszcze jeden kalendarz adwentowy. Fajniejszy niż inne, choć może mniej smaczny.
3
"It Starts with Us"
Colleen Hoover
Lektura „It Starts with Us” Colleen Hoover wskazuje na wyraźną potrzebę znalezienia nowego określenia dla literatury młodzieżowej. Wszelkie odniesienia do dawnych powieści nie mają najmniejszego sensu.