"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 7/2011
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
Czwartek, 28 lipca 2011
Co pokazują literackie obrazy egzotycznych krajów i ludów
Patriarchalni i mizoginiczni Greccy wojownicy opowiadali sobie o plemionach wojowniczych Amazonek, zamieszkujących wschodnie stepy tak odległe, że aż nieosiągalne dla Hellenów, narodu niezwykle mobilnego, ale trzymającego się raczej morskich brzegów i unikającego zapuszczania się w głąb nieznanych lądów. Nie znające męskiego panowania kobiety miały cechować się nie tyle, czy nie tylko walecznością i odwagą, ale bezwzględnym okrucieństwem, brakiem litości nie tylko dla pokonanego przeciwnika, lecz także dla samych siebie. Ich nienawiść do mężczyzn była nieprzejednana …
Czwartek, 28 lipca 2011
Joachim Jauer
Jak się sprzedaje pańska książka w Niemczech? W porównaniu do innych książek tego gatunku – dobrze, ale w stosunku do moich oczekiwań jako autora – niezbyt dobrze. Nim doszło do jej wydania, niechętny stosunek budziło słowo „chrześcijanie”, które pojawia się w tytule i różne wydawnictwa niechętnie podejmowały ten temat. Z drugiej strony zainteresowanie było duże, ponieważ temat – sytuacja krajów wschodnich – jest wyjątkowy. Od czasu, kiedy ta książka ukazała się w Niemczech, czyli od …
Czwartek, 28 lipca 2011
Co czytają inni
Za każdą wielką zbrodnią kryje się jakiś motyw. Banał, który stanowi pożywkę zarówno prawników, jak psychologów, o ludziach piszących nie wspominając. Największym przestępstwem jest bodaj ludobójstwo. O mentalności Stalina, Mao, Hitlera, Pol Pota i im podobnych napisano wiele, analizując ich paranoje i urojenia, które w połączeniu z charyzmą i zdolnością wywołania strachu dawały miliony ofiar. Trudniej zanalizować postawy „gorliwych katów”, jak przed 15 laty nazwał Niemców amerykański naukowiec Daniel Goldhagen, wsadzając tym sposobem kij w …
Czwartek, 28 lipca 2011
Autorski przegląd książek dla dzieci
Gdy zobaczyłam książkę pt: „Zając” Grzegorza Kasdepke (Wydawnictwo Dwie Siostry), inspirowaną rysunkiem „Młody Zając” Albrechta Durera – poczułam radość i wzruszenie. Lubię tę akwarelę, w domu mam piękny, stary album z pracami tego artysty, do którego często zaglądam. Zdarzyło się, że mój syn, gdy miał trzy latka zachwycił się tą akwarelką, dlatego pomyślałam: świetnie, że Grzegorz – lubiany wśród dzieci autor – spróbuje przybliżyć małym czytelnikom Albrechta Durera – niezwykłego mistrza Renesansu. „Młody Zając” wygląda …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
„Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.