"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 7/2008
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
środa, 23 lipca 2008
Pan Cogito spogląda losowi prosto w oczy
Był rok 1974. Na zajęcia drugiego roku polonistyki nazwane „współczesnym życiem literackim”, zwykle średnio ciekawe, prowadzący magister Marian Śliwiński przyszedł jak zwykle z książką pod pachą. Mruknął: „Dzień dobry”, i od razu zaczął czytać. Wiersz po wierszu. Od początku do końca przeczytał całą książkę, niezbyt długą zresztą. Potem popatrzył na nas, siedzących w sali, postukał palcem w okładkę tomiku i powiedział: — Jest życie literackie i jest literatura. To pierwsze jest nic niewarte, ta druga… …
środa, 23 lipca 2008
Książka i prawo
Zespół Brathanki z niezapomnianą Haliną Mlynkovą nie tylko ma swój wkład w rozwój dorobku polskiej muzyki rozrywkowej (kto choć raz nie zatupał, słysząc „Czerwone korale”?), ale również przyczynił się do podjęcia przez Sąd Najwyższy istotnego rozstrzygnięcia – uznania, że organizacja zbiorowego zarządu ma status przedsiębiorcy na gruncie prawa antymonopolowego i w związku z tym może dopuścić się praktyk ograniczających konkurencję.
Poniedziałek, 21 lipca 2008
Najważniejsze książki XX wieku
Imię tytułowej bohaterki tej skandalizującej powieści weszło do języka potocznego jako symbol przedwcześnie rozbudzonej seksualnie, działającej prowokująco na męskie zmysły dziewczyny.
Poniedziałek, 21 lipca 2008
Co czytają inni
Przy okazji Dnia Ojca pomyślałem o staruszkach. Proszę wybaczyć skojarzenie, ale tak mówiła o rodzicach moja generacja, dziś nie tyle gen-isbn, jak określa młodych ludzi Łukasz Gołębiewski, ile gen-zoz… Z dużym zainteresowaniem obserwuję proces starzenia się rozlicznych seryjnych bohaterów – komisarz Wallander w najnowszej książce Mankella dobiega pięćdziesiątki, walczy z cukrzycą, nadwagą, bezsennością, zbytnią konsumpcją alkoholu i paraliżującą go samotnością. Gdy wreszcie zdaje sobie z tego sprawę, sięga do kolumny samotnych serc. Nie chce na …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Rodzina Monet. Tom 3. Perełka. Część 2"
Weronika Marczak
W drugiej części „Perełki”, trzeciego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, rodzinną idyllę wśród  milionerów zakłóca bohaterce tajemniczy telefon zwiastujący, najdelikatniej mówiąc, kłopoty, ale wtedy  właśnie przekonuje się, jak wiele znaczą dla niej bracia, którzy – …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
Joanna Kuciel-Frydryszak w „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” cytuje następujące zalecenie lekarskie sprzed wojny: „Ludność wiejska powinna się oduczyć sypiania po kilkoro w jednym łóżku, sypiania w  ubraniu, rzadkiego zmieniania bielizny na sobie i w …
3
"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
Weronika Marczak
„Rodzina Monet. Tom 1. Skarb” Weroniki Marczak rozpoczyna historię piętnastoletniej Hailie, która od miesięcy króluje na naszej liście. Punkt wyjścia jest następujący: bohaterka traci w wypadku samochodowym  mamę i babcię i trafia pod opiekę, nieznanych …