"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 11/2007
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Poniedziałek, 26 listopada 2007
W poszukiwaniu narodowego konsensusu wartości
Co roku na przełomie listopada i grudnia zwracamy szczególną uwagę na książki historyczne, także dlatego, że w tym czasie odbywają się Targi Książki Historycznej – w tym roku organizowane już po raz szesnasty. Nasz przegląd nowości, które z pewnością pojawią na targach, zaczynamy od tytułów ich głównego organizatora czyli Domu Wydawniczego Bellona. Jeszcze przed targami Bellona wydała „Śmierć generała Sikorskiego”, której autorem jest Justin Whiteley, syn brygadiera Johna Whiteleya poległego wraz z generałem Władysławem Sikorskim …
Poniedziałek, 26 listopada 2007
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, laureat tegorocznej Nagrody im. Józefa Mackiewicza
Czy ksiądz rozbija jedność Kościoła?Na miłość boską, i co jeszcze! Ponad rok temu kuria wydała komunikat w sprawie moich wypowiedzi na temat księży, którzy współpracowali ze Służbą Bezpieczeństwa. Otrzymałem zakaz publicznego wypowiadania się o lustracji duchowieństwa i temu zakazowi podporządkowałem się. Przez rok liczyłem na zmianę stanowiska, a skoro się nie doczekałem, skierowałem do sądu kościelnego pozew przeciwko autorowi komunikatu – kanclerzowi kurii. Sąd jednak sprawę oddalił, pozbawiając mnie możliwości obrony dobrego imienia. Odrzucono mój …
Poniedziałek, 26 listopada 2007
Książka i prawo
Obowiązująca od 20 czerwca nowela majowa, mająca za zadanie przede wszystkim implementację Dyrektywy 2004/48/WE w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej, to nie jedyna tegoroczna zmiana ustawy o prawie autorskim (PrAut). 6 czerwca 2007 roku weszła w życie inna zmiana tej ustawy – na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2006 r., sygn. akt K 5/05 (Dz. U. z dnia 5 czerwca 2006 r., Nr 94, poz. 658) przestał obowiązywać art. 70 ust. 2 PrAut, …
Poniedziałek, 26 listopada 2007
Rzecz o Waldku Michalskim
Jeden z najpracowitszych, najsympatyczniejszych i najskromniejszych kierowników marketingu na rynku książki urodził się w Nadarzynie. Ukończył Technikum Informatyki i Automatyzacji. – Zawsze fascynowały mnie wariacje matematyczne. Bo czyż nie jest pasjonujące badanie przepływów w regulatorach hydraulicznych? Nasz nauczyciel też musiał to uwielbiać, bo po trzech latach trafił do Tworek – śmieje się. Czasy szkolne wspomina jednak wyłącznie pozytywnie: – Ostatnio nawet mieliśmy z kolegami spotkanie po latach.Po technikum poszedł do szkoły oficerskiej. Choćby z tego …
Poniedziałek, 26 listopada 2007
Co czytają inni
Szykując ten przegląd, natrafiłem na tytuł, który mnie serdecznie rozbawił, zaś lektura tekstu przyprawiła o dreszcz. Dominic Sandbrook swoje omówienie książki Tima Weinera „Legacy of ashes” (Allen Lane) nazwał „Consistent absence of intelligence”. Wyjątkowo trafny akronim nazwy CIA, o tej bowiem organizacji traktuje opracowanie Weinera. Naprawdę, włos się jeży. Chłopcy z Central Intelligence Agency wychodzą w najlepszym razie na pacanów, w najgorszym – na zadufanych sabotażystów, trwale pozbawionych piątej klepki. Mogliby przyjechać po nauki do …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …