"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"

nr 11/2011
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

W Numerze
Czwartek, 1 grudnia 2011
Frapujące treści, czytelne okładki
Listopad to czas, kiedy w Warszawie odbywają się Targi Książki Historycznej, w tym roku już po raz dwudziesty, a więc będziemy mieli jubileusz. Tradycyjnie też w listopadowych numerach naszego miesięcznika piszemy z tej okazji o książce historycznej. Tym razem chcieliśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wielkie dokonania w tej materii poznańskiego Domu Wydawniczego Rebis. Przed kilku laty w Poznaniu podjęto decyzję o rozszerzeniu oferty o tematykę historyczną. I okazało się, że była to decyzja ze wszech miar słuszna, chociaż o tym sukcesie Rebisu zdecydował właściwy dobór tytułów …
Czwartek, 1 grudnia 2011
Historie alternatywne
Od zaledwie kilku lat na polskim rynku literatury popularnej znakomicie rozwija się — można wręcz powiedzieć kwitnie — nurt zupełnie nowy. Składają się nań fabularne opowieści ukazujące alternatywne wizje polskiej historii. Autorzy nurtu zadają sobie pytanie, „co by było, gdyby…” w różnych kluczowych dla naszych dziejów momentach pewne sprawy potoczyły się inaczej. Kiedy bliżej się tym opowieściom przyjrzeć, można zauważyć, że są one znakomitym wehikułem dla przeniesienia w wiek XXI wizji historii (a także wizji roli Polski w historii) …
Czwartek, 1 grudnia 2011
Rynek książek militarnych
Rynek książek militarnych… Niby wiadomo o co chodzi, ale może… chyba… właściwie… To nie do końca tak… Ciii! Może bezpieczniej o tym nie mówić. Wszak o wojsko w końcu chodzi, nieprawdaż? Przyjmijmy umownie, że za książki „militarne” uznamy publikacje techniczne na temat sprzętu wojskowego oraz związane z historią wojen i wojskowości. To nieostre skądinąd rozróżnienie od, chociażby książek historycznych, ma na celu bardziej precyzyjne zdefiniowane pewnych specyficznych i zaskakujących zjawisk.
Czwartek, 1 grudnia 2011
Barbara Stanisławczyk
Czy przystępując do pracy nad książką przypuszczała pani, że środowisko Rodzin Katyńskich jest aż tak zwaśnione? Wiedziałam, że w Rodzinach Katyńskich są podziały, ale że aż takie, nie przyszło mi do głowy. Kiedy zaczynałam pracę nad książką, pierwsze kroki skierowałam do Federacji Rodzin Katyńskich. Wydawało mi się to oczywiste. Kto inny, jak nie „współbracia w bólu” mieliby mi pomóc, umożliwić kontakty. I natrafiłam na mur. Niechęć. Katastrofa smoleńska nie tylko nie zniwelowała podziałów, ale je …
Czwartek, 1 grudnia 2011
Co czytają inni
Na tegorocznych targach frankfurckich najczęściej spotykaną książką była biografia Steve’a Jobsa. Jej autor Walter Isaacson zapewnił sobie współpracę bohatera, co wzbudziło zainteresowanie, nikt jednak nie mógł przewidzieć dodatkowej – i potężnej – reklamy, jaką książce zapewniła śmierć Jobsa. Tytuł w przedsprzedaży wyskoczył na szczyty list bestsellerów, o prawa do przekładów bili się ci, którzy wcześniej odrzucili maszynopis, wydawcy z gotowym produktem przyspieszali daty publikacji.
Czwartek, 1 grudnia 2011
Autorski przegląd książek dla dzieci
W padła mi w ręce urocza książeczka, w której stara czarownica Czarosława zmienia się w małą dziewczynkę Czarusię, która odwiedza przedszkole i zaprzyjaźnia się z dziećmi… ale stop! Nie mogę wszystkiego opowiedzieć. Najważniejsze, że „Czarusia” to pełna ciepła i humoru bajka, którą napisała bardzo wdzięcznie Maria Ewa Letki, a rysunki zrobiła Beata Zdęba. Wszystko to razem, jak zwykle, ślicznie wydało wydawnictwo Bajka. Przy takiej lekturze bawi się świetnie dziecko i dorosły. Przyznaję, bardzo spodobała mi …
Czwartek, 1 grudnia 2011
Między wierszami
Od czterdziestu lat mojej egzystencji towarzyszą cmentarze. Przez dekady z okien mieszkania na Rakowcu widziałem mauzoleum żołnierzy radzieckich, a po przeprowadzce na Targówek niemal sąsiaduję z kirkutem. Może dlatego coraz częściej piszę o umarłych. Ludziach i światach, które znałem trochę z autopsji, ale głównie z przekazów rodzinnych – mówił Marian Pilot, laureat Nike 2011, największej – finansowo i medialnie – nagrody literackiej w Polsce.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1

"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
„Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” Jamesa Cleara ubogacą Cię, Drogi Czytelniku, zapewnieniem, że: „Rezultaty są tym, co otrzymujesz. Procesy są tym, co robisz. Tożsamość jest tym, w co wierzysz”. W sumie: oczywista oczywistość.
2

"Onyx Storm. Onyksowa burza"
Rebecca Yarros, autorka otwierającego to zestawienie bestsellera „Onyx Storm. Onyksowa burza”, stworzyła – jak czytamy na okładce książki – „niesamowite smoki! Dumne, piękne i dysponujące wyjątkową magią”. Podpisał się pod tą laurką Christopher Paolini, spod …
3

"Oczy szeroko otwarte. Polska strategia na czas wojny światowej"
„Oczy szeroko otwarte. Polska strategia na czas wojny światowej” Jacka Bartosiaka otwiera cytat z Oswalda A.G. Spenglera: „Urodziliśmy się w tej epoce i musimy dzielnie iść do końca drogą nam przeznaczoną. Nie ma innego wyboru. …