"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 9/2012
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Czwartek, 4 października 2012
Od tablic i zwojów po eletroniczne nośniki
Błyskawiczna, oszałamiająca kariera zupełnie nowych niż papierowa książka nośników treści literackich, takich jak czytniki wykorzystujące elektroniczny papier, tablety czy smartfony z dużymi, wygodnymi ekranami, budzi wśród twórców i odbiorców książki nie tylko wiele nadziei i oczekiwań, ale także mnóstwo obaw i wątpliwości. Czy lektura tekstu nie wydrukowanego na papierze, ale wyświetlonego na ekranie, a w niedalekiej przyszłości, być może, na szkiełkach specjalnych okularów bądź w przestrzeni przed wzrokiem czytającego, jest w ogóle lekturą? Czy miłośnik …
Czwartek, 4 października 2012
Polcon 2012
Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki to pośród rozlicznych spotkań wielbicieli tej dziedziny impreza najstarsza, najbardziej nobliwa. To tu przyznaje się najważniejszą nagrodę literacką. To tu także najlepiej widać jak zmieniają się kolejne pokolenia fanów, ich upodobania i oczekiwania. Polcon 2012 we Wrocławiu udowodnił wszelako, że są one bardzo szerokie. Powszechnie wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje konwentów – dla czytelników i dla graczy. Na Polconie spotykają się jedni i drudzy. I o ile zwykle pierwsza grupę tworzą …
Czwartek, 4 października 2012
Magdalena Miecznicka
Twoja pierwsza książka nosiła tytuł „Cudowna kariera Magdy M.”. Przypominam sobie naszą rozmowę w 2009 roku opublikowaną w „Magazynie Literackim KSIĄŻKI” i wtedy mówiliśmy, że tytułowa Magda nawiązuje do popularnego wówczas serialu… Już nie pamiętam dokładnie, jak to w końcu było z tym tytułem. Na pewno było nawiązanie do serialu, ale to też trochę moje inicjały. To była dość ironiczna zabawa, ale nie do końca została zrozumiana, może tylko przez kilka osób. Szeroki czytelnik spodziewał …
Czwartek, 4 października 2012
Co czytają inni
Interesowałem się kiedyś filatelistyką. Na znaczkach uczyłem się geografii, historii, antropo- i innych logii. A także grafiki – zarówno od strony technik, jak i estetyki. Znaczki stały się dla mnie kopalnią wiadomości o stylach i modach, po pewnym czasie także o kierunkach polityki. Ich wygląd – sposób projektowania, techniki użyte, rodzaj druku, tematy, cała symbolika – wiele mówił o kraju emitującym kolorowe marki.
Czwartek, 4 października 2012
Na-molny książkowiec
Jedno z najczęstszych chłopackich pytań w księgarniach mojego dzieciństwa. Wchodzę, rozglądam się konspiracyjnie, wyczekuję chwili, gdy nikogo nie dostrzegę przy ladzie wtedy podchodzę.
Czwartek, 4 października 2012
Między wierszami
Niespełna dwa miesiące po ostatnim dźwięku gwizdka na EURO 2012 zaprezentowana została (naturalnie w sali konferencyjnej Stadionu Narodowego) pierwsza – i zapewne nie ostatnia – książka poświęcona tej największej imprezie sportowej w dziejach Polski i Ukrainy. Autorami „Europy z piłką u nogi” (Agencja Wydawnicza Korner) są zagraniczni dziennikarze (Portugalczyk Ricardo Florestata, Francuz Eugene Mistache, Anglik Andy Cure, Włoch Giacomo Carpentiera, Niemiec Peter Glazer, Grek Dimitros Paizis, Duńczyk Steffen Paksen, Szwed Alexander Andersson, Irlandczyk I.J. Adalbert, …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
Remigiusz Mróz
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
 „Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.