"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 1/2007
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
środa, 7 lutego 2007
2007 rok: znaki zapytania, kropki nad „i”, wykrzykniki
Jakie tytuły zagoszczą na księgarskich półkach w dopiero co rozpoczętym 2007 roku? Czy nasi wydawcy pozostaną wierni swoim tradycyjnym wyborom, czy zdecydują się może na eksperymenty? Wśród coraz większej liczby edytorów, rysuje się tendencja do uniwersalizacji ofert wydawniczych. Zwłaszcza mniejsze oficyny zmuszone są do sięgania po nowe – odbiegające od charakterystycznego dla nich profilu – tytuły. Wyniki takich decyzji weryfikują oczywiście czytelnicy i słupki sprzedaży. Przyjrzyjmy się nowościom i zapowiedziom na rozpoczynający się rok. To …
środa, 7 lutego 2007
Rozmowa z Adamem Kapustą, prezesem wydawnictwa Arlekin Harlequin Enterprises
Dlaczego dopiero w 2005 roku udało się państwu osiągnąć dodatni wynik finansowy? Kiedy przyszedłem tu w październiku 2000 roku, przyznam, że zastałem dramacik. Choć wizerunkowo firma była bardzo silna, między innymi dzięki reklamie w mediach, nieporównanie tańszej niż dziś, i na wiele mogliśmy sobie pozwolić. Wydawaliśmy pieniądze na bannery na Pałacu Kultury i Nauki, spoty w telewizji. I wcale nie staliśmy się tak duzi jak mogliśmy. A później… trzeba było się restrukturyzować. W jaki sposób?Przede …
Poniedziałek, 5 lutego 2007
Książka i prawo
W czasie podróży służbowej pracownik musi coś jeść. Na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia przysługuje mu dieta. Od 1 stycznia 2007 roku wynosi ona 23 zł (w 2006 roku było to 22 zł). Zmiana wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 listopada 2006 roku (weszło w życie 1 stycznia 2007), zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży …
Poniedziałek, 5 lutego 2007
Czuły barbarzyńca
Moja księgarnia powstała z egoizmu – mówi Tomasz Brzozowski, twórca „Czułego Barbarzyńcy” – z potrzeb życiowych i konieczności, aby zaspokoić własne potrzeby. Miałem zawsze chęć skonsumowania książek od razu, na miejscu, gdzie się z nimi spotykam. Od 1991 roku wydaję książki i robię akcje wokół nich.
Poniedziałek, 5 lutego 2007
Co czytają inni
U progu nowego roku zabrałem się – jak co roku – za trzebienie półek z książkami. To, że z niektórych pozycji się wyrasta niczym z dziecinnych swetrów, jest żadnym odkryciem; nie mogę jednak nadziwić się temu, że kiedyś potrzebowałem dekady na rozstanie się z różnymi tytułami, serwując im odroczone wyroki w postaci relegacji do tylnych rzędów. Od kilku lat wyprzedzam w radykalizmie ministra Ziobro, w trybie doraźnym pakując do kartonów tomy, które zawiniły jednym: przez …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
„Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.