"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 2/2012
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
Piątek, 24 lutego 2012
Pisarskie powinności Janusza Korczaka
Joanna Olczak-Ronikier w wydanej w ubiegłym roku znakomitej książce, opisując nocne eskapady młodego pisarza a przyszłego Starego Doktora z przyjacielem — poetą-cyganem Ludwikiem Licińskim, wskazuje na duchowe pokrewieństwo obydwu, ich głębokie przejęcie niesprawiedliwym urządzeniem świata, które jednych, nielicznych, przeznacza do pławienia się w zbytku, innych, niezliczonych, skazuje na życie w nędzy i upodleniu. Jednak o ile Licińskiego, młodopolanina z krwi i kości, niezgoda na krzywdę rozsadzała od środka, skłaniała do twórczości egzaltowanej, przepełnionej egotyzmem, „Korczak …
Piątek, 24 lutego 2012
Zmarła Wisława Szymborska (1923-2012)
Które z wierszy zmarłej 1 lutego wieczorem poetki naprawdę zakotwiczyły się w ludzkiej pamięci? Chyba dwa: „Nic dwa razy się nie zdarza” – nie oszukujmy się, głównie za sprawą pięknie go wyśpiewującej Łucji Prus – i „Kot w pustym mieszkaniu”, napisany po śmierci pisarza Kornela Filipowicza, z którym związana była od 1967 roku. Zacytujmy:
Piątek, 24 lutego 2012
Co czytają inni
Pięć lat temu nieoczekiwanym ekranowym hitem był film debiutanta z USA, Gary’ego Hustwita. Nie na wszystkich ekranach, przyznaję, obraz pokazywano w nielicznych krajach i raczej w kinach studyjnych, w multipleksach nie warto było go szukać. W Polsce miał, o ile mnie nie myli pamięć, dwa pokazy, w Katowicach i w Warszawie. Ja się nie dziwię – krój czcionki drukarskiej to temat, hm, ryzykowny. „Helvetica”, bo taki tytuł nosi 80-minutowy film, jest jednak materiałem na tyle …
Piątek, 24 lutego 2012
Rozmowa numeru - prof. Jan M. Piskorski
Z pana książki „Wygnańcy”, która osiągnęła znaczący sukces i spotkała się z dużym odzewem wyrażanym chociażby w wielu recenzjach, wynika inne spojrzenie na problem przymusowych migracji niż mieliśmy przez lata. Co się zmieniło w naszej świadomości, a co w świadomości badacza? Do naszej świadomości coraz bardziej przenika dramatyzm pierwszej połowy XX wieku, szczególnie we wschodniej części Europy, gdzie trudno spotkać rodzinę nie mającą przesiedleńców wśród swoich członków. Wśród badaczy jest to w zasadzie wiedza powszechna, …
Piątek, 24 lutego 2012
Między wierszami
Aby zmienić nazwisko wymagane jest podanie z odręcznym podpisem. Stosowny do pobrania druk widnieje na stronie internetowej urzędu stanu cywilnego. Standardowe dane: adres, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia… Ostatnia rubryka to „uzasadnienie zmiany”. Po wypełnieniu należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 40 złotych. Urząd ma 4 tygodnie na odpowiedź, co wynika z pracy Adama Butryma pt. „Personalne alter ego” (Wydawnictwo Litera).
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Rodzinny interes"
„Rodzinnemu interesowi” Wojciecha Chmielarza, czwartej części powieściowego cyklu o Bezimiennym, przyświeca taka oto myśl: „Nie ma nic ważniejszego niż rodzina. Chyba że w grę wchodzą wielkie pieniądze”. Powiedziałbym nawet, że czasem i całkiem małe pieniądze …
2
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
Z „Atomowych nawyków. Drobnych zmian, niezwykłych efektów” Jamesa Cleara: „Rezultaty są tym, co otrzymujesz. Procesy są tym, co robisz. Tożsamość jest tym, w co wierzysz”.
3
"Pomyśl dwa razy. Myron Bolitar"
Oto jak przebiega rozmowa Myrona Bolitara, bohatera powieści Harlana Cobena „Pomyśl dwa razy”, z jego osiemdziesięcioletnim tatą: „– Twoja matka i ja odkryliśmy żelki – poinformował go ojciec, mieszkający w domu w osiedlu dla emerytów …