"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 7/2014
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Poniedziałek, 4 sierpnia 2014
Płk, dypl. Tadeusz Oratowski, autor wspomnień „1968. Czołgiem na Czechosłowację”
- Czy decyzja o agresji na Czechosłowację zaskoczyła świeżo upieczonego oficera wojsk pancernych?Symptomy nabrzmiałej sytuacji politycznej pomiędzy ZSRR, a Czechosłowacją widoczne były już od końca 1967 r., ale ludzie tacy jak ja - z leśnego garnizonu - odbierali to, jako pobrzękiwanie szabelką przez Wielkiego Brata w celu przywołania do porządku naszego południowego sąsiada w jego próbach rozluźnienia "więzów przyjaźni" obowiązujących w tzw. demoludach. Gdy jednak na początku maja 1968 r. nasz pułk rozmieszczono w pobliżu …
Czwartek, 24 lipca 2014
Na-molny książkowiec
Zacznę od opowieści. Przekazał mi ją w spadku ojciec, usłyszawszy wszystko z ust głównego bohatera. 
Czwartek, 24 lipca 2014
Między wierszami
Stanisław Zawiśliński – w nie tak dalekiej znowu przeszłości recenzent filmowy prasy warszawskiej – kilkanaście lat temu znalazł sobie niszę – wygodną, jak sądzę – na rynku księgarskim. W efekcie do rąk czytelników trafiły jego książki o reżyserach: Jerzym Kawalerowiczu, Krzysztofie Kieślowskim, Jerzym Hoffmanie, Agnieszce Holland, a także aktorach ze Zbigniewem Zamachowskim na czele. Ostatnim owocem działalności pisarskiej byłego dziennikarza „Sztandaru Młodych” i „Trybuny Ludu” jest tom pod enigmatycznym tytułem pt. „Jaja, serce, łeb”, kryjący …
Czwartek, 24 lipca 2014
Książki o Toskanii
Toskania, serce Włoch, w ciągu ostatniego ćwierćwiecza rozkochała w sobie ludzi na całym świecie. Turyści przybywają tłumnie, niektórzy osiedlają się na dłużej, kupują lub wynajmują domy, czasem nawet z kawałkiem winnicy, z pewnością skuszeni opowieściami o Toskanii jako krainie wszelkiej szczęśliwości. Pielgrzymują tu nie tylko turyści, ale też artyści, filmowcy i pisarze. Chętnie poszukują tu inspiracji, a przy okazji korzystają z chwili wytchnienia, by w otoczeniu zabytków, pięknych krajobrazów, smakując znakomitej lokalnej kuchni i doskonałych …
Czwartek, 24 lipca 2014
Ze Zbigniewem Masternakiem rozmawia Piotr Dobrołęcki
– Jest pan prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych i dramaturgiem. Także zapalonym piłkarzem. Ma pan rodzinę. Podróżuje. Czy to oznacza, że rozsadza pana energia? – Wolałbym określenie: człowiek renesansu. Gdy żyli Leonardo da Vinci, czy nawet Blaise Pascal, w swoich mózgach skupiali prawie całą wiedzę, jakie posiadała ówczesna ludzkość. Dziś jest to raczej niemożliwe z takiego powodu, że nastąpiła zbyt wielka specjalizacja. Jak powiemy lekarz, to nic nie znaczy, bo przecież wyróżniamy ortodontę, ortopedę czy laryngologa. Mało …
Czwartek, 24 lipca 2014
I wojna światowa w literaturze
Słowa pani Millerowej, zawiadamiającej swego lokatora o zamachu w Sarajewie (28 czerwca 1914 roku), inaugurujące „Przygody dobrego wojaka Szwejka” – nieśmiertelną powieść Jaroslava Haszka – doskonale obrazują przesłanie niniejszego tekstu. Wyrażone w nadtytule. Opus magnum czeskiego prozaika i dziennikarza w znacznej mierze dyskontuje fakty oraz doświadczenia życiowe autora i jego kamaryli. Prawdziwe jest nie tylko tło historyczne i geograficzne. Zdecydowana większość niehistorycznych bohaterów książki miała pierwowzory w rzeczywistości, a istotna część historyjek gęsto ubarwiających narrację wydarzyła …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
Remigiusz Mróz
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
 „Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.