"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 4/2007
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 17 kwietnia 2007
Książka katolicka ma się coraz lepiej
W ostatnich dwóch latach książka katolicka ma się w Polsce coraz lepiej. Momentem przełomowym okazała się śmierć Jana Pawła II – swoista felix mors – która uwolniła ogromny potencjał chrześcijańskiego ducha i wyartykułowała manifest wiary, radości i ewangelicznej odwagi. Powiało Duchem Świętym. Polscy katolicy wyszli z katakumb, w których się w poprzedniej dekadzie sami zamknęli. Nagle się okazało, jak wielu ich było ukrytych z obawy przed… własnym snobizmem nakazującym stawiać światło pod korcem, żeby przypadkiem …
Wtorek, 17 kwietnia 2007
Philippe Claudel, autor „Szarych dusz” i „Wnuczki pana Linha”
Dlaczego wybrał pan I wojnę światową jako tło przedstawianych wydarzeń? Wojna jest w „Szarych duszach” wszechobecna, chociaż toczy się poza miejscem akcji, nawet niedaleko miasteczka opisywanego przez pana, ale nie w nim samym. Urodziłem się i mieszkam w Lotaryngii, regionie od wszechczasów naznaczonym piętnem wojny. To tu rozgrywały się decydujące działania I wojny światowej, a ja od dzieciństwa żyłem w ich cieniu. Dawne transzeje, ślady po pociskach na murach to był mój krajobraz: pamięci i …
Wtorek, 17 kwietnia 2007
Książka i prawo
W marcu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. To konieczna implementacja unijnej dyrektywy w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej – implementacja o blisko rok spóźniona.
Wtorek, 17 kwietnia 2007
Rzecz o Leszku Sosnowskim
Leszek Sosnowski od lat bez mała czter- dziestu działa w krakowskim środowisku kulturalnym: dziennikarskim, wydawniczym, fotograficznym i filmowym. Prowadzone przez niego wydawnictwo Biały Kruk to największy nie tylko u nas, ale i na świecie, edytor albumów o Janie Pawle II.
Wtorek, 17 kwietnia 2007
Co czytają inni
O dziewictwie powiedzieć można to samo, co rzekł Bertolt Brecht o ubóstwie: „Nie hańbi, ale cholernie irytuje”. W przypadku dziewictwa hańbą była jednak raczej jego utrata, ale irytacji i tak nie brakowało. Hanne Blank, autorka „Virgin” (Bloomsbury), prezentuje w swej szczegółowej i ciekawie napisanej pracy szeroko pojętą historię koncepcji dziewictwa, jaka bez wątpienia należy do najstarszych w dziejach ludzkości.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
Remigiusz Mróz
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
 „Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.