"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 1/2016
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 8 marca 2016
Między wierszami
Jan Kuroń przejął talent bardziej po tacie, niż dziadku. Do powyższego wniosku doszedłem w trakcie konsumpcji pieczonej wołowiny z pieprzem, papryką i... whisky, dorsza zapiekanego z papryką, fasolą, czarnymi oliwkami i tymiankiem oraz tortu bezowego. Lukullusowa uczta koronowała prezentację książki pt. "Sprytna kuchnia, czyli kulinarna ekonomia" urządzoną przez wydawcę (Edipresse) w restauracji "N31", nowym przybytku kulinarnym innego wirtuoza patelni, rondla i brytfanny - Roberta Sowy. 
Wtorek, 8 marca 2016
Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY
Pod koniec każdego roku w grudniu, Polska Sekcja Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych - PS IBBY - przyznaje jedne z ważniejszych nagród i wyróżnień w dziedzinie książek dla dzieci i młodzieży. Choć konkurs na Książkę Roku PS IBBY wciąż budzi emocje głównie w środowisku branżowym, a same nominacje nie są specjalnie nagłaśniane, czy szerzej komentowane, to zwycięskie tytuły stają się rozpoznawalne. Okładki sygnowane znakiem graficznym nagrody stanowią rekomendację dla sporego grona odbiorców. Docenione przez jury tytuły …
Wtorek, 8 marca 2016
Rozmowa ze Stefanem Thunbegiem i Andersem Roslundem, autorami
- Literackie duety to nie jest zjawisko szczególnie powszechne. W jaki sposób rozpoczęła się wasza wspólna praca? Stefan Thunberg: - Szwecja to mały kraj. Poznaliśmy się dziesięć lat temu, gdy pracowałem tylko w branży filmowej, planowaliśmy wspólny projekt, ale finalnie nic z tego nie wyszło. Jakiś czas temu, chyba dwa i pół roku... Anders Roslund: - Cztery lata temu. S.T.: - Cztery! Jak ten czas leci. W każdym razie historia zawarta w "Rodzinnym interesie" jest historią mojej rodziny. Od czasu serii …
Wtorek, 8 marca 2016
Człowiek Roku 2015
Wtorek, 8 marca 2016
Wydawca Roku 2015
Wtorek, 8 marca 2016
Temat numeru - Książki Roku 2015
"Mała zagłada" Anny Janko (Wydawnictwo Literackie), "Turniej cieni" Elżbiety Cherezińskiej (Zysk i S-ka), "Miłosz w Krakowie" Agnieszki Kosińskiej (Znak), "Pływak" Joakima Zandera (Sonia Draga) i "966. Chrzest Polski" Krzysztofa Ożoga (Biały Kruk) - Książkami Roku 2015 Przypominamy 48 "Książek miesiąca", które rekomendowaliśmy czytelnikom w dwunastu numerach "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" w 2015 roku. To spośród nich po redakcyjnej dyskusji wybraliśmy pięć Książek Roku 2015. Zostały nimi: "Mała zagłada" Anny Janko (Wydawnictwo Literackie), "Turniej cieni" Elżbiety Cherezińskiej (Zysk …
Wtorek, 8 marca 2016
Wtorek, 8 marca 2016
Biblioteki w Polsce
Wtorek, 8 marca 2016
Rozmowa z Bogusławem Chrabotą, autorem książki
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …