"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 4/2016
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
Poniedziałek, 9 maja 2016
Rozmowa z Dariuszem Lipką, autorem książki 'Trening życia'
- Powinienem wpierw spytać pana od kiedy gra pan w tenisa, ale może zacznę od pytania kiedy pan zaczął pisać książki? - Żeby nie skłamać, to zacząłem pisać moją książkę jakieś półtora roku temu, a może nawet przed dwoma laty. - A przed tym nic pan nie pisał? - Jakieś notatki, regularne pamiętniki i dzienniki?
Poniedziałek, 9 maja 2016
Na-molny książkowiec
Ci z Państwa, którzy czytują te felietony, wiedzą zapewne, że do moich ulubionych powiedzonek należy zdanie wypowiedziane bodaj przez Gastona Gallimarda: "Wydawca to autor swoich autorów". Dodałbym do powyższego spostrzeżenia jeszcze słówko na temat śladu psychologicznego, jaki wydawca nieodmiennie pozostawia, przyjmując do edycji określone książki, a z innych rezygnując.
Poniedziałek, 9 maja 2016
Między wierszami
Reklama jest dźwignią handlu. Nawet budżet telewizji publicznej się na niej opiera. A ponieważ gwoździem wiosennej ramówki TVP jest serial "Bodo" jego premierę - w myśl powyższego sloganu - zdyskontowali wydawcy.
Poniedziałek, 9 maja 2016
Rozmowa z Danielem Galerą, autorem książki 'Broda zalana krwią'
- Skąd pomysł na pana powieść, jak ta historia powstała? - W dużej mierze był to wynik moich decyzji osobistych. W pewnym momencie zdecydowałem, że zamieszkam w Garopaba. Od dawna marzyłem, aby zamieszkać w takim właśnie miasteczku, gdzieś na morskim wybrzeżu miał to być czas poświęcony całkowicie sobie. Kiedy tam się wprowadzałem, zupełnie nie myślałem o tej książce. Spore znaczenie ma jeszcze fakt, że moi rodzice w latach siedemdziesiątych często bywali w Garopabie.
Poniedziałek, 9 maja 2016
Nagrody Magellana
Redakcja "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" już po raz ósmy przyznała doroczne Nagrody Magellana. Ideą konkursu jest wyróżnianie wydawców wartościowych publikacji, wyróżniających się starannością o turystyczną jakość, rozbudzających pasję podróżowania oraz wychowujących nowe pokolenia globtrotterów - miejmy nadzieję, że przyszłych czytelników przewodników. W tegorocznej edycji o nagrody rywalizowało 45 tytułów zgłoszonych przez 20 firm wydawniczych. Jury w składzie: Krzysztof Rąpała - przewodniczący jury, Piotr Dobrołęcki, Dariusz Fedor, Łukasz Gołębiewski, Joanna Szyndler, Ewa Tenderenda- Ożóg i Dawid Zaraziński przyznało …
Poniedziałek, 9 maja 2016
Big Book Festival po raz czwarty
Czwarta edycja Big Book Festival - Dużego Festiwalu Czytania rozpocznie się 10 czerwca i potrwa do 12 czerwca. W tym roku jedynemu międzynarodowemu festiwalowi książki, jaki odbywa się w Warszawie, towarzyszy hasło wielka ucieczka/the great escape.
Poniedziałek, 9 maja 2016
Rozmowa z Agnieszką Haską i Jerzym Stachowiakiem, autorami książki 'Bezlitosne'
- Skąd w międzywojennej Polsce wzięła się tak duża liczba kobietagentek? Której z nich należy się palma pierwszeństwa?
Poniedziałek, 9 maja 2016
XXII Targi Wydawców Katolickich
Rekordowa liczba ponad 30 tys. czytelników odwiedziła 22. edycję Targów Wydawców Katolickich, jaka w dniach 7-10 kwietnia odbyła się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Obrona. Chyłka. Tom 18"
Będąca w trzydziestym miesiącu ciąży Chyłka, bohaterka „Obrony”, osiemnastego(!) tomu cyklu Remigiusza Mroza, toczy następujący dialog z badającym ją ginekologiem: „… chcę czuć, że rodzę – uzupełniła. – A nie, że wydałam pestkę arbuza. – …
2
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe w „Glukozowej rewolucji” namawia: „Spróbuj tego: następnym razem, gdy zasiądziesz do posiłku, najpierw zjedz warzywa, następnie białko i tłuszcz, a na końcu węglowodany. Zastanów się, czy czujesz się lepiej niż po zwykłym posiłku”. …
3
"Magiczna rana"
Z „Magicznej rany” Doroty Masłowskiej: „Był styczeń. Mokotów przypominał grób masowy z aspiracjami. Benny Hill by tu dwa razy się zastanowił, nim by poklepał łysego w czachę, a potem każdy z nich odjechałby swoim tramwajem …