Poniedziałek, 9 maja 2016
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru4/2016
Reklama jest dźwignią handlu. Nawet budżet telewizji publicznej się na niej opiera. A ponieważ gwoździem wiosennej ramówki TVP jest serial "Bodo" jego premierę - w myśl powyższego sloganu - zdyskontowali wydawcy. Rebis wznowił - w poszerzonej tekstowo i ikonograficznej wersji - biografię sławnego aktora międzywojnia pt. "Już taki jestem zimny drań", pióra Ryszarda Wolańskiego. Czytamy w niej także o zamierzeniu kinowym z końca zeszłego stulecia, nad którymi pracowali scenarzysta Józef Hen z reżyserem Andrzejem Kotkowskim. Do roli tytułowej pretendowali Janusz Józefowicz oraz Wojciech Malajkat. Zgodnie z hasłem urzędującego wówczas prezydenta RP wybraliśmy przyszłość, więc temat okazał się passe. Szkoda, że tamtego projektu nie wykorzystali Michałowie: Kwieciński i Rosa, reżyserzy serialu. Zdecydowali się na scenopis oraz Domana Nowakowskiego, znanego z kiksów zarówno w dziennikarstwie sportowym, jak i dramaturgii. W rezultacie obcujemy z obyczajowym romansidłem, skompilowanym z memuarystyki dotyczącej podkasanej muzy okresu międzywojennego i okraszonym piosenkarskimi szlagierami. Szkoda, że we współczesnych aranżacjach i - co gorsza "interpretacjach"  Przez ekran przemyka czereda artystów z tamtych lat. Niektórzy są bohaterami książki Anny Mieszkowskiej "Bodo wśród gwiazd. Opowieść o losach twórców przedwojennych kabaretów" - poprawionej i uzupełnionej edycji pracy "Była sobie piosenka... Gwiazdy kabaretu i emigracyjnej Melpomeny". Ten ostatni wątek wydał mi się najciekawszy. "Na swój prywatny użytek dzielę artystów emigracyjnych na nieznanych i zapomnianych - pisze autorka - nieznani to ci, którzy debiutowali już po wojnie, poza krajem. Zapomniani to tacy, którzy rozpoczynali karierę jeszcze przed wybuchem wojny, a wolą …
Wyświetlono 25% materiału - 236 słów. Całość materiału zawiera 947 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki