"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"

nr 7/2015
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz,
Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Wtorek, 2 lutego 2016
Na-molny książkowiec
Rozbawiła mnie taka oto scena. Całkiem właściwie nową, w każdym razie używaną od bardzo niedawna mogiłę Andrew Stillmana, reportera śledczego "New York Timesa", odwiedza była żona. Bardzo się świętej pamięci żurnalista w trumnie wówczas rozmigdala, zwłaszcza kiedy poślubiona mu ongiś połowica podchodzi, by schylić się ku kopczykowi, jakby pragnęła nieboszczykowi przysiąc pośmiertną miłość, wierność oraz uczciwość małżeńską. Za chwilę jednak, podkasawszy spódnicę, kobieta zmienia pozycję. Kuca. Po czym obficie, z wyraźną, nieskrywaną ulgą siusia na …
Wtorek, 2 lutego 2016
Między wierszami
Dotychczas uważałem, że uosobienie blondynki z dowcipów stanowi Agata Młynarska. Wywiad-rzeka z Jakubem Błaszczykowskim zatytułowany "Kuba" (Buchmann) przekonuje, że do tego miana aspiruje też Małgorzata Domagalik, indagująca eks-kapitana "biało- czerwonych".
Wtorek, 2 lutego 2016
Kolorowanie wciąga
Kolorowanie jest zarezerwowane wyłącznie dla dzieci? Od tego roku już nie! Uzbrojeni w kolorowanki i kredki dorośli odnaleźli właśnie swój sposób na relaks, odstresowanie, kreatywność, na pomysłowe spędzenie czasu ze znajomymi. Książeczki, bo mowa tu o nowej kategorii książek - nie do czytania, składających się z czarnobiałych obrazów, sprzedają się w Europie w kilkusettysięcznych nakładach.
Wtorek, 2 lutego 2016
Agnieszka Wojdowicz
Judyta skinęła głową i się rozstały. Powinna złapać dorożkę albo wsiąść do omnibusu, ale myśl o powrocie do pracowni była jej niemal wstrętna. Dusiła się wśród zajętych sobą szwaczek, pozbawionych ambicji prostych dziewcząt z biedniejszych dzielnic Wiednia, bo dzieliło je wszystko: marzenia, aspiracje, oczekiwania od życia, pragnienia. Potrzebowała przestrzeni i tego, by znów poczuć się wolną, gotową na nowe wyzwania, na nieznane.
Wtorek, 2 lutego 2016
Przegląd nowości książkowych
W akacje są od tego, żeby czytać czas na odrobienie lekturowych zaległości, na odprężenie, albo zanurzenie się w ambitnej literaturze. Teraz mają używanie pogrążeni w czytelniczym nałogu, swoją szansę na złapanie bakcyla mają też i ci, którzy z braku innych rozrywek sięgną po książkę. Czy na plaży, na łódce czy na górskim szlaku - obraz zanurzonych w lekturze wakacjuszy napawa satysfakcją i optymizmem. W poszukiwaniu inspiracji co warto spakować do walizki rozpoczęliśmy od wizyty w księgarniach, …
Wtorek, 2 lutego 2016
Rozmowa z Kirą Gałczyńską
- W wydanym niedawno trzecim tomie dzieł zebranych Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, noszącym tytuł "Mężczyzna w damskim kapeluszu. Próby teatralne", edytowanym przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, napotykamy liczne teksty dramaturgiczne pani ojca, wydobyte z czasopism oraz odtworzone z rękopisów. Pisał je dla estrady, radia, teatru oraz filmu. Wśród materiałów filmowych jest rzecz zaskakująca, a mianowicie przedwojenny scenariusz do filmu o św. Andrzeju Boboli. Skąd tak nietypowe dzieło w twórczości autora "Zielonej Gęsi" i "Zaczarowanej dorożki"?
Poniedziałek, 1 lutego 2016
Wojciech Albiński (1 stycznia 1935-6 lipca 2015)
Odszedł Wojciech Albiński. Miał 80 lat. Tylko kilkanaście z nich poświęcił literaturze. Ale sześć tomów opowiadań: "Kalahari"(nagroda literacka im. Józefa Mackiewicza 2004), "Królestwo potrzebuje kata", "Antylopa szuka myśliwego", "Lidia z Kamerunu", "Soweto - my love", "Achtung! Banditen!", które pozostawił, zajmują istotne miejsce w naszym piśmiennictwie.
Poniedziałek, 1 lutego 2016
Rozmowa z Grzegorzem Kalinowskim, autorem książki "Śmierć frajerom"
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1

"Rodzina Monet. Tom 3. Perełka. Część 2"
W drugiej części „Perełki”, trzeciego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, rodzinną idyllę wśród milionerów zakłóca bohaterce tajemniczy telefon zwiastujący, najdelikatniej mówiąc, kłopoty, ale wtedy właśnie przekonuje się, jak wiele znaczą dla niej bracia, którzy – …
2

"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak w „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” cytuje następujące zalecenie lekarskie sprzed wojny: „Ludność wiejska powinna się oduczyć sypiania po kilkoro w jednym łóżku, sypiania w ubraniu, rzadkiego zmieniania bielizny na sobie i w …
3

"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
„Rodzina Monet. Tom 1. Skarb” Weroniki Marczak rozpoczyna historię piętnastoletniej Hailie, która od miesięcy króluje na naszej liście. Punkt wyjścia jest następujący: bohaterka traci w wypadku samochodowym mamę i babcię i trafia pod opiekę, nieznanych …