"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr Magazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2017
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 28 grudnia 2021
Agata Komosa-Styczeń Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie Kobiety na szczytach gór – nie od zawsze było to oczywiste. Przez lata uważane za zbyt słabe, utorowały sobie drogę na szczyty […]
środa, 1 marca 2017
Nagrody, nagrody i po nagrodach. Początek roku to zwykle czas podsumowań i dyskusji, między innymi o trafności ubiegłorocznych nagród literackich. Na rodzimym podwórku pojawiło się kilka kontrowersji, żadna nie przebiła jednak wyboru Boba Dylana przez Komitet Noblowski. Niektórzy komentatorzy i czytelnicy ucieszyli się z nowego otwarcia, inni krytykowali nagradzanie literackim Noblem piosenkarza, byli też tacy, którzy stwierdzili, że to nudna decyzja podstarzałych hipisów. Mimo wszystko warto pochylić się nad tym i poprzednimi wyborami Akademii Szwedzkiej. …
środa, 1 marca 2017
- W pani książce uderza kontrast między spokojnym, sielskim czasem przedwojennym zmiecionym nagle przez historyczny Armagedon.- Rzeczywiście chodziło mi o jak największe skontrastowanie ze sobą tych dwóch światów, żeby pokazać definitywny i zarazem ostateczny koniec pewnej epoki, która już nigdy nie miała się odrodzić.
środa, 1 marca 2017
Tak wystawnego party, jakie miało miejsce w Villi Foksal za sprawą oficyny Prószyński i S-ka, nie powstydziłyby się i koronowane głowy. Czyżby wykwinty bankiet towarzyszący premierze "Utworów zebranych" Wojciecha Młynarskiego stanowił rezultat dobrej zmiany? Znając polityczne zapatrywania tekściarza, to mocno wątpliwe.
środa, 1 marca 2017
Legendy warszawskie. Antologia"Legendy warszawskie" to zbiór 61 tekstów autorstwa ponad 20 autorów (m.in. Ewy Szelburg-Zarembiny, Wandy Chotomskiej i Artura Oppmana), które powstawały na przestrzeni trzech wieków. Teksty, które na dobre wpisały się w czytelniczą wyobraźnię zostały wzbogacone o literackie opracowania legend, które krążyły dotąd jedynie w obiegu ustnym bądź w internecie. To pierwsza tak obszerna publikacja poświęcona wyłącznie warszawskim legendom.
środa, 1 marca 2017
Z rzadka pisuję o książkach firmy, z którą jestem ściśle związany. Nie chcę bowiem zostać posądzony o koniunkturalizm lub kumoterstwo. Też dlatego, że Jaguar specjalizuje się przede wszystkim w literaturze młodzieżowej, której w felietonach poświęcam zdecydowanie mało miejsca. Dlatego na ogół zerkam ku półkom pełnym nowości od innych wydawców. Tym jednak razem - uprzedzając czytelników o swoim prywatnym zaangażowaniu - z czystym sumieniem zabieram się do rekomendowania debiutanckiej powieści aktora, pieśniarza i - poczynając od …
środa, 1 marca 2017
- Właśnie ukazała pani wspaniała książka o wiedeńskim muzeum...- Książka pokazuje bardzo ważne dla dziejów sztuki i ciekawe dla dziejów kolekcjonerstwa zespoły malarstwa w Kunsthistorisches Museum, a przy tym jest nieco inna niż poprzednie tomy z serii "Arcydzieła Malarstwa". Wynika to może z faktu, że Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu jest instytucją niepowtarzalną w Europie i na świecie. Na naszym kontynencie nie ma porównania z innymi zbiorami, ponieważ w wiedeńskim muzeum zachowana jest trwałość kolekcjonerska …
środa, 1 marca 2017
- Miałam wrażenie, czytając historię Cammerona i jego matki, że ta opowieść w jakiś sposób oparta jest o pana życiorys. Czy tak jest istotnie?- Mój ojciec nie był nigdy aż tak zły jak ojciec Cammerona, ale nie był dobry dla mojej matki i matka odeszła od niego. Zostawiła go w 1952 roku, kiedy ja byłem znacznie młodszym dzieckiem niż Cammeron. Pojechaliśmy do moich dziadków na farmę bardzo przypominającą tę farmę z książki.
środa, 1 marca 2017
Środowisko księgarskie oczekuje jak najszybszego uchwalenia i wprowadzenia w życie regulacji objętych Ustawą o jednolitej cenie książki. W styczniowym apelu wystosowanym do władz centralnych czytamy: "W krajach, gdzie jest najbardziej rozwinięty rynek książki w Europie, w Niemczech i we Francji, ale też w innych krajach Unii Europejskiej, system jednolitej ceny obowiązuje od dawna i uznawany jest za najbardziej skuteczny sposób ochrony niezależnego księgarstwa przed wielkimi sieciami handlowymi czy potentatami internetowymi, gdzie stosuje się ceny bliskie …
środa, 1 marca 2017
W marcu Polska będzie gościem honorowym The London Book Fair, największej tego typu imprezy w świecie anglosaskim. "Tworząc listę twórców reprezentujących nas na targach, braliśmy pod uwagę potencjalne zainteresowania dorobkiem autora ze strony brytyjskiego odbiorcy, czyli przekłady istniejące bądź zapowiadane. Ale naszym głównym celem jest ukazanie wielonurtowości i dynamiki życia literackiego w Polsce. Wskazujemy na esej filozoficzny, historyczny, kryminał, powieść, poezję, reportaż, literaturę dla dzieci. Oferujemy Brytyjczykom to, co mamy najlepszego"- przekonuje Dariusz Jaworski, dyrektor …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …