Czwartek, 21 marca 2013
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2013
„Wyszła z pani premier pasja historyka sztuki. Pewnie się nie obrazi jak tak do niej powiem” – rekomendował w Zamku Królewskim książkę Hanny Suchockiej pt. „Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta” wydawca – Janusz Rosikoń. Praca pokazuje, jak we włoskiej metropolii przenika się sfera sacrum i profanum. „Nie da się ich oddzielić. Szliśmy na poranną mszę na siódmą, a potem po wyjściu z kościoła na kawę. I tak jest właśnie w Rzymie: jest religia i codzienność, kościół, a potem siedzenie przy kawie i ciastku w pobliskiej kawiarni” – akcentowała autorka. „Rzymskie kościoły zwiedzałam zawsze rano, przed rozpoczęciem pracy. Nie napisałam przewodnika po nadtybrzańskiej metropolii. Moim zamiarem było pokazanie codziennego życia włoskiej stolicy, gdzie od wieków świeckość koegzystuje ze świętością. Książka nie jest albumem, aczkolwiek zawiera mnóstwo fotografii, jak również rzymskich legend i historycznych plotek. Idealna na Wielki Post, ale nie tylko” – mówiła dawna posłanka Stronnictwa Demokratycznego na Sejm PRL VIII kadencji, od 12 lat piastująca funkcję ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej (jak twierdzą złośliwcy, z tego stanowiska może odwołać ją jedynie Pan Bóg). Czytamy o tradycji odwiedzania kościołów stacyjnych w Rzymie podczas Wielkiego Postu. Obyczaj sięga wczesnego chrześcijaństwa, gdy – po zagwarantowaniu wolności religijnej przez cesarza Konstantyna …
Wyświetlono 25% materiału - 198 słów. Całość materiału zawiera 793 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki