Piątek, 19 września 2014
Łobuziaki po pięćdziesiątce
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru9/2014
Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz… To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Właśnie skończyli pięćdziesiąt pięć lat. Pierwsza historyjka o przygodach Mikołajka stworzona przez duet René Gościnny (tekst) i Jean-Jacques Sempé (ilustracje) opublikowana została w marcu 1959 roku na łamach francuskiego dziennika „Sud-Ouest Dimanche”. W ciągu sześciu lat ten tandem stworzył wspólnie 221 opowiastek. Wiele z nich zostało zebranych w wydanych w latach sześćdziesiątych pięciu książkach: „Mikołajek”, „Rekreacje Mikołajka”, „Mikołajek i inne chłopaki”, „Wakacje Mikołajka”, „Joachim ma kłopoty” (później tytuł zmieniono na „Mikołajek ma kłopoty”). Po ponad trzydziestu latach od śmierci Goscinny’ego jego córka Anna zdecydowała się ujawnić nieznane dotąd opowiadania. Tak powstały kolejne tomy: „Nowe przygody Mikołajka” (wydane we Francji w 2004 roku), następnie „Nowe przygody Mikołajka tom 2” (2006) oraz „Nieznane przygody Mikołajka” (2009). Nie wiadomo czy na tym koniec, może coś jeszcze kryją przepastne, jak się okazuje, szuflady Goscinny- ’ego? W każdym razie niejeden fan byłby rad. Pierwsze polskie wydanie przygód Mikołajka i jego kolegów znakomitej spółki autorsko-ilustratorskiej Sempé i Goscinny ukazało się pięćdziesiąt lat temu nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. Przez lata książki: „Mikołajek”, „Rekreacje Mikołajka”, „Mikołajek i inne chłopaki”, „Wakacje Mikołajka” i „Mikołajek ma kłopoty” wydawane były w niezmienionej szacie graficznej – w charakterystycznym kwadratowym formacie, który rozpoznawał każdy fan serii o francuskich rozrabiakach. Nie są znane dokładne wyniki sprzedaży przygód Mikołajka i jego ekstrawaganckich kolegów w przeciągu pięciu dekad, ale śmiało można przyjąć, że było to kilka milionów egzemplarzy. Na jubileusz pięćdziesięciolecia pierwszego polskiego wydania Nasza Księgarnia przygotowała zupełnie nową edycję cyklu, ale …
Wyświetlono 25% materiału - 250 słów. Całość materiału zawiera 1001 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się