środa, 12 marca 2008
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2008
Nie po raz pierwszy przyjrzymy się bliżej wyrokowi Sądu Najwyższego, którego istota sprowadza się do odpowiedzi na podstawowe pytanie prawa autorskiego: co utworem jest, a co nim nie jest. Tym razem Sąd Najwyższy rozważał ile twórczości mieści się w tabelach zawartości cholesterolu oraz kaloryczności produktów spożywczych. Bez ochrony Spór dotyczył praw autorskich do dwóch publikacji – „Podręczny licznik kalorii” oraz „Podręczny licznik cholesterolu” – do których prawa autorskie zostały na mocy umowy przeniesione przez autora, Wojciecha W., na prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą „A.” Grażynę D. Obydwa liczniki mają formę „tarczowego urządzenia do odczytu kalorii i cholesterolu w kształcie tarczy z barwnym nadrukiem, podzielonej na odrębne pola z wpisanymi w nie nazwami produktów żywnościowych oraz ze służącym do odczytu okienkiem”. Liczniki takie zamierzał wykorzystać w promocji margaryny „F.” koncern Unilever Polska SA, zwracając się do Grażyny D. z pytaniem o cenę jednego licznika. W efekcie jednak z jej oferty nie skorzystano. Wkrótce okazało się, że mimo to w ramach promocji margaryny „F.” Unilever wykorzystuje podobne liczniki, różniące się od tych oferowanych przez Grażynę D. wielkością, szatą graficzną, barwą i częściowo treścią. Grazyna D. wniosła do Sądu Okręgowego w Warszawie powództwo przeciwko Unilever Polska o naruszenie przysługujących jej praw autorskich osobistych i majątkowych do wspomnianych liczników. Sąd Okręgowy uznał, że gadżet reklamowy oferowany przez pozwaną spółkę nie jest kopią liczników Grażyny D., forma przedmiotu nie może być przedmiotem ochrony prawa autorskiego, a szaty graficzne spornych liczników są odmienne. Ponadto zdaniem sądu powódka nie wykazała, że podręczne liczniki stanowią utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach …
Wyświetlono 25% materiału - 256 słów. Całość materiału zawiera 1027 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się