środa, 9 października 2013
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru9/2013
Jest w Berlinie niemało księgarni, niektóre stare, inne jeszcze starsze, małe i duże, wyspecjalizowane (np. w tematyce kulinarnej), oddane tylko komiksowi albo fotografii, podejmujące gości kawą albo nawet sznapsem, jeśli tylko jakaś oficjalna okazja ku temu się pojawi. Ja lubię księgarnie duże, magazyny ze wszystkim. Ma to swoje uzasadnienie – zwykle udaje mi się coś w nich wyniuchać, jakiś tom co zaplątał się między innymi, wpadł za grube książki, został źle odstawiony. Na uporządkowanych półkach małych księgarń szanse na takie odkrycia są, nie łudźmy się, małe. W rozległym Dussmannie można tak właśnie buszować: książki niemieckie, niemieckich wydawców, niemieckojęzycznych wydawców – lubię to, bo wybór, choć z konieczności niezbyt szeroki, jest jednak ciekawy, idiosynkratyczny, naznaczony osobistymi sympatiami księgarzy (widać to choćby w reklamowych zakładkach, opisywanych ręcznie przez personel). I tak oto spodobał mi się tom austriackiej oficyny Haymon z Innsbrucka, powieść Franza Tumlera „Der Schritt hinüber”. Wojenna opowieść, pisana z perspektywy „wroga”, ale w 1945 wróg był już pokonany i zdeptany – stan, który Tumler stara się pokazać w swej książce. W zajętej przez Rosjan części Austrii mieszka Susanna Jorhan, młoda kobieta wychowująca samotnie małego syna. Mąż jest gdzieś na wojnie, ale niedaleko, na terenach podległych Amerykanom. Susanna stara …
Wyświetlono 25% materiału - 198 słów. Całość materiału zawiera 792 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się