Niedziela, 19 lutego 2006
Tam katedra, tu enigma
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru1/2006
Był to rok obfitujący w rocznice: polskie i zagraniczne, urodzin i śmierci znanych postaci, stworzenia wielkich dzieł i nadzwyczajnych odkryć naukowych. Znamienne wydają się drogi życiowe i dokonania pisarskie autorów urodzonych w 1905 roku, czyli przed stu laty. To najbardziej wiarygodni świadkowie swojej epoki, mający w pamięci niewyobrażalne dla nas – współczesnych wydarzenia pierwszej wojny światowej. W latach trzydziestych swojego stulecia byli już ludźmi dojrzałymi, musieli dokonywać wyborów światopoglądowych i artystycznych, stawiać czoła praktyce faszyzmu i komunizmu.Przypomnijmy trzech spośród tych świadków stulecia, urodzonych w 1905 roku: Arthura Koestlera, Eliasa Canetti’ego i Jean- Paula Sartre’a. Wędrówka wśród idei Biografowie Koestlera mówią, że wędrował wśród idei: najpierw wybrał radykalny syjonizm, potem stalinizm i wreszcie został zdeklarowanym przeciwnikiem zimnej wojny. Urodzony w Budapeszcie w rodzinie żydowskiej po studiach w Wiedniu mieszkał w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł śmiercią samobójczą w 1983 roku. Pod koniec lat 30. odbył niezwykłą edukację polityczną: czteromiesięczny pobyt w celi śmierci w Hiszpanii po oskarżeniu o szpiegostwo, po uwolnieniu wystąpił z Komunistycznej Partii Niemiec w 1937 roku, w 1939 roku znalazł się we Francji w obozie dla komunistów; kiedy przedostał się do Anglii, został osadzony w więzieniu z zarzutem szpiegostwa na rzecz nazistów. Dopiero w pierwszych latach drugiej wojny światowej znalazł się w armii brytyjskiej. Najbardziej znaną powieścią Koestlera jest „Ciemność w południe”, wydana w Anglii w 1940 roku. Pokazał w niej ofiary procesów stalinowskich, zestawiając je z poglądami wykonawców decyzji dyktatora. Powieść została przetłumaczona na 30 języków. Poza utworami rozliczeniowymi – ze stalinizmem i komunizmem, publikował prace naukowe i filozoficzne. Pod koniec życia interesował się zagadnieniami mistycyzmu i zjawisk paranormalnych. …
Wyświetlono 25% materiału - 263 słów. Całość materiału zawiera 1053 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się