Czwartek, 27 lutego 2014
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2014
Z „Doktora Dolittle i jego zwierząt” dawno temu zawłaszczyłem ukochaną scenę. Otóż podczas Wigilii, kiedy podopieczni niezwykłego medyka otrzymywali prezenty, jedno Geb-Geb nie dostawało nigdy nic. Aż pewnego roku – och, tak! och, tak! – do Geb-Geb też przyszła świąteczna paczka. Wreszcie! Wszyscy przyjaciele skromnego prosięcia cieszyli się wraz nim i dopytywali, kto pamiętał o dotąd zapomnianym zwierzątku. Troszeczkę zawstydzone Geb-Geb potarło raciczką pyszczek. „Nie, nikt. Jak zawsze. Dlatego paczkę z brukselką sam sobie wysłałem”. Ponieważ z rzadka tylko jestem obsługiwany bukietem warzyw, również postanowiłem sam siebie obdarzyć lutową marchewką. Choć, nie zamierzam ukrywać, od dawna już miałem na to ochotę. Sposobność pojawiła się gdy Tadeusz Zysk mianowicie opublikował tom dla dzieci „Pan Pierdziołka spadł ze stołka”. Tytuł nie budzi może mojego zachwytu, wynik sprzedaży natomiast – owszem. Jak zapewnie czytelnicy wiedzą, w książce tej znajdują się rozmaite dziecięce rymowanki, na ogół anonimowe. I co obejrzały oczy moje?! Wśród mrowia wyliczanek, powiedzonek, kalamburów spostrzegłem i taki drobiażdżek: „Popłakuje Paula w auli, że koala łka w Australii”. Naturalnie gnomonik ten funkcjonuje jako utworek anonimowy. Tak samo zresztą, jak w innym tomie o podobnym charakterze, mianowicie na kartach pewnej książeczki opublikowanej w oficynie Soni Dragi. Tomik „Czechów trzech czyli polskie łamańce językowe” złożyła Joanna Furgalińska. Hmm, jeśli aż dwie publikacje odnotowują jeden mały żarcik, pewnie zaskarbił sobie jakątaką popularność… I pomyślałem, że niekiedy warto odkryć, kim jest anonimowy Zeus, z którego głowy wyskoczyła Minerwa. Zatem oświadczam, że gnomonik ów stworzyłem ja. A było tak. Dawno, dawno temu, pewnie na …
Wyświetlono 25% materiału - 247 słów. Całość materiału zawiera 991 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki