Piątek, 22 sierpnia 2014
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2014
Z powodu wydawniczej hibernacji, której latem ulega gros naszych edytorów, w poszukiwaniu czegoś do czytania ruszyłem pewnego dnia do warszawskich bibliotek. Niestety osiedlowa była akurat remontowana, stołeczna – z powodu sezonu urlopowego – pracowała na pół gwizdka, zaś narodowa była zapełniona zwiedzającymi: wycieczkami kolonistów względnie uczestnikami akcji pt. „Lato w mieście”. Zaszedłem zatem do kilku bukinistycznych antykwariatów, których – odnoszę nieodparte wrażenie – z roku na rok przybywa. Przynajmniej na księgarskiej mapie Warszawy. Pośród tysięcy mniej lub bardziej nadgryzionych zębem czasu woluminów znalazłem tam niemało tytułów w chwili premiery bardzo głośnych, częstokroć nagradzanych, szeroko komentowanych i okupujących listy szkolnych lektur. Co znamienne, wyróżniała je stosunkowo wysoka cena – ponad 20 złotych. Zapewne wynikająca z faktu, iż owa literatura od niemal sześciu dekad nie jest wznawiana. I prawdę powiedziawszy wątpię, aby kiedykolwiek doczekała się reedycji. Bowiem rzeczone tomy powstały w socrealistycznej stylistyce. Odczytuję tytuły na pożółkłych, a niekiedy i naddartych okładkach: „Fundamenty” Jerzego Pytlakowskiego, „Na przykład Plewa” Bohdana Hamery i no primus inter pares pośród socrealistycznych curiosów „Nr …
Wyświetlono 25% materiału - 167 słów. Całość materiału zawiera 668 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się