środa, 29 marca 2017
  Equipo Plantel: "Kobiety i mężczyźni", "Klasy społeczne istnieją" tłum. Tomasz Pindel, Tako 2016, 39 zł, ISBN 978-83-65480-08-8, 978-83-65480-07-1 Seria "Książki Jutra" po raz pierwszy ukazała się nakładem barcelońskiego wydawnictwa La Gaya Ciencia w latach 1977-78. Był to przełomowy rok dla całej Hiszpanii. Śmierć dyktatora Francisco Franco oznaczała dla jej mieszkańców nowy etap, wolność i czas wielkich przemian demokratycznych, jakie miała ze sobą nieść. W takim społeczno-politycznym kontekście Equipo Plantel napisał cztery historie składające się na całą serię. Po blisko czterdziestu latach, w 2015 roku hiszpańskie wydawnictwo Media Vaca wznowiło serię i zaprosiło do współpracy dwie współczesne ilustratorki i dwóch ilustratorów, nadając oryginalnemu tekstowi nową szatę graficzną. W 2016 roku na Targach Książki dla Dzieci w Bolonii seria otrzymała nagrodę Bolognia Ragazzi Award w kategorii Non Fiction. W maju 2016 nakładem wydawnictwa Tako do rąk polskich czytelników trafi ły dwa pierwsze tytuły serii: "Co to właściwie jest demokracja?" i "Oto jest dyktatura". Pod koniec 2016 roku zaś: "Kobiety i mężczyźni" oraz "Klasy społeczne istnieją". W "Kobietach i mężczyznach" Plantel porusza problem równouprawnienia, pokazuje wpajane od wczesnego dzieciństwa stereotypy na temat roli obu płci: "Mężczyźni rządzą krajem, rządzą w rodzinie, a nawet - rządzą kobietami. Mężczyzna kazał mówić do siebie "głowa rodziny", a kobieta została "gospodynią domową". Tekst Plantela zilustrowała wyraziście, konkretnie i bardzo dosłownie urodzona w 1977 roku Luici  Gutiérrez. I choć podąża za tekstem bardzo konsekwentnie, mam wrażanie, że chwilami …
Wyświetlono 25% materiału - 231 słów. Całość materiału zawiera 924 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się