Czwartek, 5 września 2013
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2013
Rezonans towarzyszący siedemdziesiątej rocznicy ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo- Wschodnich Rzeczpospolitej spowodował, że po raz kolejny sięgnąłem po literaturę związaną z tą tematyką. A więc po opowiadania Stanisława Srokowskiego z tomu „Nienawiść” i jego powieści „Anioł zagłady”, „Czas diabła”, „Ukraiński kochanek” oraz „Zdrada”, opus vitae Włodzimierza Odojewskiego, czyli „Zasypie wszystko, zawieje” oraz jego nie mniej sławną „Oksanę”. Dalej: powieściowy dyptyk Leopolda Buczkowskiego – „Czarny potok”, „Dorycki krużganek” i najwybitniejszy debiut literacki AD 2012 – „Lwowską noc” Wiesława Helaka. A także „Nawiało nam burzę”, „Młyn w piekarni” i „Granicę sokoła” Jarosława Abramowa-Newerlego, którego bardzo brakuje w krajobrazie Warszawy. Od ponad ćwierćwiecza mieszka w Toronto, lecz rokrocznie odwiedzał stare warszawsko-mazurskie kąty. Ostatni raz jednak miało to miejsce bez mała cztery lata temu. Czy ta absencja sprawiła, że nie dostrzeżono jego jubileuszu? 17 maja obchodził bowiem 80 urodziny. To chyba tylko jeden z powodów. Innym jest likwidacja działów kultury we współczesnych mediach. Ich żądni zysku za wszelką cenę włodarze zastąpili je redakcjami rozrywki tudzież stylu skoncentrowanymi na opisach vie privee serialowych starletek i tematach poniżej pasa. Bo taniej i łatwiej …
Wyświetlono 25% materiału - 177 słów. Całość materiału zawiera 709 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki