Piątek, 7 września 2018
WydawcaDwie Siostry
AutorLily Murray
TłumaczeniePiotr Grzegorzewski
RecenzentAnna Czarnowska-Łabędzka
Rok publikacji2018
Liczba stron104
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 8/2018

Po zjawiskowych Animalium – Muzeum Zwierząt i Botanicum – Muzeum Roślin nadszedł czas na wizytę w Dinozaurium – Muzeum Dinozaurów.

„Dinozaurium” przenosi czytelnika do dawno minionego świata sprzed kilkudziesięciu milionów lat. Fascynujące, wielkoformatowe ryciny autorstwa brytyjskiego grafika i ilustratora, Chrisa Wormella, łączą odległe dzieje ze współczesnością. Chociaż, zgodnie z zamierzeniem autorów książki, przywołują na myśl stare ryciny z przedwojennych albumów przyrodniczych, zostały wykonane metodą cyfrową. Brytyjski artysta samouk z sukcesem wykorzystuje najnowsze zdobycze technologii w pracy ilustratorskiej. W 2004 roku jego „Teeth, Tails and Tentacles” zostały wyróżnione przez „New York Times Book Review” nagrodą za najlepszą ilustrowaną książkę dla dzieci. Pracujący dla kilku brytyjskich czasopism oraz instytucji nauki i kultury Wormell jest także autorem wielu znakomitych drzeworytów i linorytów.

Na czytelników czeka tu niezwykła kolekcja mezozoicznych okazów – od niewielkich troodonów, przez straszliwego tyranozaura, po 25-metrowego brachiozaura. Każda ze zjawiskowych rycin Chrisa Wormella przedstawia konkretnego przedstawiciela danego gatunku, obok podane są jego waga i rozmiary, typowe cechy i ciekawostki.

Młodzi czytelnicy dowiedzą się, dlaczego jedne dinozaury miały łuski, a inne pióra, do czego używały swoich buław i grzebieni – i… czy rzeczywiście wyginęły?

Za tekst odpowiada Lily Murray, redaktorka, autorka książek dla dzieci, która w wolnych chwilach poszukuje skamieniałości. Fachową konsultację merytoryczną zapewnił dr Jonathan Tennant, który zajmuje się badaniem ewolucji i wymierania dinozaurów w Imperial College London. Rodzime wydanie zostało uzupełnione o informacje dotyczące odkryć dokonanych na terenie Polski, a skonsultował je i uzupełnił dr hab. Tomasz Sulej z Zakładu Paleobiologii Ewolucyjnej PAN.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ