środa, 30 października 2019
WydawcaCzytelnik
AutorZofia z Odrowąż-Pieniążków Skąpska
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2019
Liczba stron476
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 10/2019

Rzadko która książka jest opatrzona tak znaczącymi rekomendacjami wybitnych pisarzy. Po raz pierwszy publikowane „Wspomnienia galicyjskie”, jak głosi podtytuł, z pewnością interesującej osobowości, jaką była ich autorka, wydawca opatrzył komentarzami Wiesława Myśliwskiego, Józefa Hena i Eustachego Rylskiego.

Stwierdzenia luminarzy literatury są niezwykle celne i wcale nie zdawkowe, jak czasem bywa w podobnych przypadkach. Józef Hen zwraca uwagę, że autorka z pasją pisze o czymkolwiek: „jak doszło do małżeństwa z ukochanym, o nowym kapeluszu, o kolorze bluzki, o uprawie warzyw i kwiatów czy o dramatycznych latach I wojny”. Wiesław Myśliwski stwierdza, że pisze „o wszystkim w sposób rzeczowy, konkretny, niekiedy drobiazgowy, wciągając nas w swój świat, że mamy wrażenie, jakbyśmy w tamtych czasach żyli”. Zaś Eustachy Rylski ocenia, że „to książka o patriotyzmie, rozumianym jako norwidowski obowiązek, odporności na razy zadawane nam przez życie, mądrej odpowiedzialności za bliskich wraz z ambicją bycia nie tylko żoną i matką, i ciężkiej pracy od świtu do nocy, jakiej większość z nas by nie sprostała”. I jeszcze o pojawiającym się w tle zachwycie nad pięknem Nowosądecczyzny.

Nazwisko autorki prowokuje oczywiście do skojarzeń z innymi wybitnymi postaciami polskiej książki – z Januszem Odrowąż-Pieniążkiem, wieloletnim dyrektorem Muzeum Literatury w Warszawie, oraz z Rafałem Skąpskim, niegdyś wiceministrem kultury, a obecnie prezesem spółki organizującej Warszawskie Targi Książki i jednocześnie prezesem szacownego stowarzyszenia, jakim jest Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Właśnie jego staraniom i pracy włożonej w opracowanie wspomnień swej babci oraz opatrzenie ich wstępem, komentarzami i przypisami oraz w dobór materiału ilustracyjnego zawdzięczamy tę niezwykłą opowieść, wspaniały dokument epoki, który mógł przecież dalej być ukryty w rodzinnych szpargałach czy nawet z lekceważeniem na zawsze utracony. Tym większa jest wydawcy zasługa w ukazaniu nam tego cennego dzieła, które z pewnością zostanie zaliczone do najważniejszych tytułów polskiej literatury pamiętnikarskiej.

Dodajmy jeszcze, że książka jest wzbogacona wysmakowanym opracowaniem graficznym autorstwa Andrzej Bareckiego, jednego z najwybitniejszych artystów książki. Z wielką przyjemnością weźmie ją do ręki każdy miłośnik pięknych edycji i będzie się nią zachwycał. I jeszcze jedna konieczna uwaga: wydanie tej pozycji pozwala docenić pozytywne zmiany podjęte przez wydawcę w drodze do przywrócenia jego dawnej wysokiej pozycji w naszym świecie książki.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ