Poniedziałek, 2 marca 2020
WydawcaMG
AutorZbigniew Białas
Recenzent(pd)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2019
Liczba stron658
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2020

Wznowienie dwóch powieści, które uważane są już za kultowe dla swojego regionu, w zgrabnym wspólnym tomie. Wydanie w 2011 roku „Korzeńca”, pierwszej części obecnej edycji, stanowiło – jak przyznaje sam autor – punkt zwrotny w dziejach literatury o Zagłębiu, regionie w województwie śląskim, który w żadnym przypadku dla jego mieszkańców nie jest częścią Śląska. Granica między Zagłębiem a Śląskiem na niewielkiej rzece Brynicy, która przez długie dziesięciolecia była granicą dwóch zaborów, a przez to dwóch imperiów, czyli Rosji i Prus, jest głęboko zakorzeniona w mentalności i świadomości mieszkańców po jej obu stronach.

Druga część tomu to wznowienie kontynuacji „Korzeńca” zatytułowanej „Puder i pył” z 2013 roku, jaką autor napisał po spektakularnym sukcesie swego powieściowego debiutu, zebraniu licznych nagród i wielokrotnie nagradzanej adaptacji scenicznej.

Jak znacząca stała się pozycja autora i jego powieści, najlepiej świadczy powstanie mody na zwiedzanie Sosnowca, stolicy Zagłębia, szlakami wytyczonymi w jego tekstach. Ukazał się już nawet „Przewodnik literacki po Sosnowcu” zatytułowany „Śladami prozy Zbigniewa Białasa” jako elegancko wydana broszura, niestety niezbyt fachowo, bo pozbawiona numeru ISBN.

No votes yet.
Please wait...
OCEŃ KSIĄŻKĘ