Wtorek, 6 lutego 2024
WydawcaDebit
AutorFrancesca Cavallo, Elena Favilli
TłumaczenieJustyna Kukian
Recenzent(hab)
Miejsce publikacjiKatowice
Rok publikacji2023
Liczba stron240
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2024

Pewnego razu była sobie królewna… Ależ skąd! Była sobie raz mała Iga, która pragnęła grać w tenisa najlepiej na świecie, a mała Isabella od dziecka chciała projektować ubrania dla osób z zespołem Downa. I wiecie co? Zrobiły to! „Właśnie takie opowiadania powinnyśmy czytać do poduszki naszym córkom” – radzi Hollee Actman Becker z magazynu „Parents”.

Bohaterkami „Opowieści” są dziewczyny, które podążają za pasją wbrew przeciwnościom losu, jak surferka, której rekin odgryzł rękę, a mimo to ona nadal śmiga na falach. Kowalki, piłkarki, pilotki, muzyczki, poetki, aktywistki, wynalazczynie, projektantki kart do gry, alpinistki, didżejki i nawet jedna artystka domina… „Wszyscy na tej planecie mogą w ciebie nie wierzyć, ale jeśli ty w siebie wierzysz, to wystarczy” – zapewnia Billie Eilish. Megan Jayne Crabbe inspiruje innych do kochania swojego ciała bez względu na jego kształt i rozmiar. Kilyun Shaine wytwarza wózki dla niepełnosprawnych czworonogów. Mimo młodego wieku zmieniają świat na lepsze. Działają w różnych sferach – takich jak zdrowie psychiczne, prawa zwierząt, cyberbezpieczeństwo, nauka, sztuka, medycyna… Nie zabrakło wśród nich Polek – jest m.in. Iga Świątek i Sanah.

To piąty tom z serii, która została przetłumaczona na 50 języków i ukazała się w 110 krajach. A „100 historii niezwykłych Polek” redakcja „Magazynu” uznała za jedną z Książek Roku 2021.

Jedenastka z serialu „Stranger Things”, Millie Bob Brown, przekonuje: „Młodzi ludzie nie chcą, żeby za nich mówić. Będą mówić sami za siebie”. Ta książka dodaje odwagi. Zachęca do sięgania po marzenia.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ