środa, 6 września 2023
WydawcaAula
AutorPiotr Müldner-Nieckowski, Łukasz Müldner-Nieckowski
Recenzent(pd)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2022
Liczba stron1184
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 8/2023

Gdy dzisiaj nikt prawie nie wydaje słowników drukowanych, bo niemal wszystkie publikacje leksykograficzne dostępne są w internecie, w tym wyjątkowym przypadku autorzy i jednocześnie wydawcy wykazali się ogromną odwagą, aby wydać drukiem bardzo opasły, bo ponad tysiącstronicowy wolumin i oferować go na rynku. Uzyskali jednak wsparcie finansowe Instytutu Literatury, bez którego edycja nie byłaby możliwa, za co czytelnicy z pewnością są bardzo wdzięczni, a mecenas może uznać, że jest to najlepiej skierowana dotacja.

Obecna edycja jest wznowieniem wydania sprzed dwudziestu lat, ale w rzeczywistości jest to całkiem nowa wersja, bo – jak informują autorzy – znajduje się w nim aż 80 proc. informacji nowych, dostosowanych do zmian, które w tym czasie nastąpiły w języku polskim. Ten największy słownik wielowyrazowców zawiera 40 tys. artykułów hasłowych i ponad 207 tys. związków frazeologicznych, które są niezbędne do poprawnego posługiwania się polszczyzną.

Słownik zawiera frazy, zwroty, wyrażenia, idiomy, frazesy. Jest kompetentnym źródłem wiedzy o tym, jak poprawnie pisać i mówić po polsku, odzwierciedla najnowsze zmiany języka, uwzględnia nowe pojęcia i związki frazeologiczne oraz zmiany w dotychczas istniejących. Jak ocenił prof. Jerzy Bralczyk: „słownik łączy w sobie cechy klasycznego słownika frazeologicznego, gromadzącego zbiór językowych półproduktów, gotowych do użycia połączeń wyrazowych – oraz cechy słownika łączliwości frazeologicznej, niezmiernie praktycznego”.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ