Wtorek, 1 listopada 2022
WydawcaNasza Księgarnia
AutorMarta Guzowska
RecenzentAnna Kiełczewska
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2022
Liczba stron128
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 10/2022

Powieść detektywistyczna dla dzieci, która ukazuje się w ramach popularnej serii pt. „Detektywi z Tajemniczej 5”. Marta Guzowska jest archeologiem, ma na swoim koncie thrillery i kryminały dla dorosłych, a pisaniem dla dzieci i młodzieży zajęła się… na zamówienie własnych dzieci.

Tym razem Anka, Piotrek i Jaga (nie Jagoda!) prowadzą wakacyjne śledztwo w sprawie niewyjaśnionych zjawisk w warszawskiej kamienicy, zjawisk mianowicie nadprzyrodzonych. W kamienicy grasuje duch i zostawia napisy na ścianach. Punktem wyjścia do śledztwa są właśnie owe krwistoczerwone napisy, którymi interesuje się również przesympatyczny pies towarzyszący dzieciom, o wdzięcznym imieniu Lucy.

Atutem książki jest jej interaktywność. Każdy rozdział kończy się pytaniem i trzema wariantami odpowiedzi, by wciągnąć młodych czytelników w rozwiązywanie zagadki. Odpowiedzi na pytania otwierają kolejne rozdziały, więc ma się w trakcie lektury poczucie bycia prawdziwym detektywem. Docelową grupą odbiorczą tych dziecięcych kryminałów są dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Historie są wciągające, a przy okazji dydaktyczne, bo zawsze zawierają sporą dawkę wiedzy o historii i historii sztuki (autorka co i rusz sprytnie podrzuca definicje podstawowych terminów, w tym akurat tomie dotyczących zagadnień renowacji zabytkowej kamienicy). Nasza Księgarnia, na której książkach wychowały się pokolenia, nie zawiodła, jeśli chodzi o szatę graficzną. Książkę bogato zilustrowała Asia Gwis. Zachwyciły mnie… spiczaste nosy bohaterów (co oczywiście nie ma zupełnie związku z fabułą, ale jest przeurocze).

OCEŃ KSIĄŻKĘ