Wtorek, 16 czerwca 2020
WydawcaZnak
AutorTomasz Bonek
RecenzentUrszula Pawlik
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2020
Liczba stron384
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2020

Złoto! Żaden chyba kruszec na tym świcie nie budzi tyle emocji. Żaden metal tak nie rozpala wyobraźni. O żadnym nie napisano aż tyle. W imię żadnego nie popełniono tak wielu zbrodni. Żaden nie obrósł taką legendą. Żaden nie był tak pożądany. Dla żadnego nie poświęcono tak wiele. Żaden tak bardzo nie wpłynął na historię świata. Żaden nie wyniósł na szczyty władzy tylu królów, dyktatorów, prezydentów. Żaden nie zdetronizował i nie unicestwił tak wielu.

Nie dziwi zatem, że jedną z największych legend, której głównym bohaterem i zarazem jedną z największych zagadek pierwszej połowy XX wieku, jest złoto. Słynne złoto Hitlera, które – wydawać by się mogło – jest na wyciągnięcie ręki. Złoto Trzeciej Rzeszy, które według opowieści „dobrze poinformowanych” pod koniec wojny trafiło do Wrocławia, najdalej wysuniętego na wschód przyczółku, potężnej, rzekomo niezdobytej twierdzy, która miała się bronić i obronić za wszelką cenę.

Tomasz Bonek postanowił ruszyć śladem legend i szeptanych na ucho opowieści. Z godnym podziwu uporem i determinacją szukał żyjących jeszcze świadków dramatu ostatnich dni Festung Breslau i koszmaru zbliżającej się Armii Czerwonej. Przekopał setki archiwów. Dotarł do tysięcy dokumentów. Rozmawiał z tymi, którzy widzieli, wiedzieli, byli wtajemniczeni, słuchali rozkazów i je wykonywali.

Co wyszło z tych poszukiwań? Gdzie wywieziono niebotyczny skarb? Kto go szukał przez dziesięciolecia? Kto organizował te poszukiwania? Jak one przebiegały? Ile kosztowały? I dlaczego spaliły na panewce? Te wciąż jeszcze budzące ogromne emocje pytania, mimo że od tamtych wydarzeń minęło 75 lat, stały się powodem napisania tej znakomitej reporterskiej relacji, którą czyta się niczym najbardziej pasjonujący kryminał. Książki, która pobudza wyobraźnię, przykuwa na całe godziny do fotela, gwarantuje nieprzespane noce, wyzwala emocje nawet w tych, dla których historia to straszne nudziarstwo, i przenosi w realistycznie opisany świat, w którym z pewnością nie chciałoby się żyć.

Cudowna lektura nie tylko dla poszukiwaczy skarbów, miłośników zagadek, fanów historii i czytelników thrillerów politycznych w najlepszym wydaniu!

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
OCEŃ KSIĄŻKĘ