Czwartek, 8 lipca 2021
WydawcaFiKa
AutorMałgorzata Narożna, Aleksandra Szwajda
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiSzczecin
Rok publikacji2021
Liczba stron20
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 6/2021

Ukazał się właśnie picturebook „FiKamy po Szczecinie” – ilustrowany przewodnik dla dzieci po najciekawszych i najważniejszych zakątkach stolicy województwa zachodniopomorskiego. Książka jest zachętą do rodzinnego spaceru – trasą szczecińskiej Mewy. Na trasie wędrówki nie mogło oczywiście zabraknąć Wałów Chro­brego, Muzeum Narodowego, Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zwanej „Królową Śniegu”, dźwigozaurów i oczy­wiście alei Kwiatowej, przy której mieści się księgarnia FiKa.

Za koncepcję publikacji odpowiada bowiem Małgorza­ta Narożna – księgarka dyplomowana, współzałożyciel­ka autorskiej kluboksięgarni FiKa w Szczecinie, absolwent­ka Polskiej Akademii Księgarstwa, członkini Polskiej Sekcji IBBY, ukończyła także studia podyplomowe na Uniwersyte­cie Warszawskim na kierunku „Literatura dla dzieci i młodzie­ży wobec wyzwań nowoczesności”. Organizuje i prowadzi warsztaty dla rodziców i nauczycieli. Systematycznie czyta, spotyka się z pisarzami, animuje. Przez Polską Sekcję IBBY została uhonorowana nagrodą główną w kategorii „upo­wszechnianie czytelnictwa” za „integrowanie społeczności lokalnej wokół książki dziecięcej”.

Autorką ilustracji jest Aleksandra Szwajda, wyróżniona ab­solwentka Akademii Sztuki w Szczecinie i zdobywczyni pre­stiżowych nagród w dziedzinie projektowania i grafiki.

Narratorem w tej książce jest sam czytelnik. „Chce­my, abyście sami odkrywali miasto, sami opowiadali o nim i wraz z książką wracali do ulubionych miejsc. Nie zarzuca­my Was opisami, datami, historiami. Pokazujemy Wam mia­sto, ale to Wy jesteście narratorami opowieści o nim” – za­chęcają autorki.

Książka składa się z dziewięciu rozkładówek, na których odnajdziemy fragmenty Szczecina. Oprócz zabytkowych bu­dynków, pomników czy fontann dostrzeżemy też wiele po­staci – mieszkańców miasta. Ilustracje są bardzo szczegóło­we i dostarczają mnóstwa zabawy. To znakomita zachęta dla najmłodszych czytelników do odkrywania miasta.

Książce będzie towarzyszył podcast, w którym Ciocia Fika opowie o mieście.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ