szukanie
zaawansowane
 

Wiadomości Księgarskie nr 74

"Wiadomości Księgarskie" to kwartalnik adresowany do księgarzy. 

Zawiera informacje z życia branży księgarskiej i szeroko pojętego rynku książki. Prezentuje wydarzenia i sprawy ważne z punktu widzenia środowiska księgarskiego oraz wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli polskiego rynku książki. 

Oprócz aktualności, publicystyki i artykułów o charakterze poradnikowym pismo podnosi kwestie kształcenia księgarskiego oraz publikuje wspomnienia i teksty z historii polskiego księgarstwa. To jedyne na polskim rynku pismo dla księgarzy. 

 Po raz pierwszy "Wiadomości Księgarskie" ukazały się w 1993 roku i przez 11 lat były biuletynem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Od 2004 roku wydawcą czasopisma jest Biblioteka Analiz Sp. z o.o. 

 Kwartalnik ukazuje się w formie zeszytów o formacie A5, objętości ok. 90 stron, z kolorowymi okładkami i czarno-białym środkiem. Redaktorem naczelnym jest Waldemar Janaszkiewicz. Koszt rocznej prenumeraty wynosi 36 zł. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W numerze 74, 2013-06-24
Poniedziałek, 24 czerwca 2013
Rok 2014 – 650 lat w służbie książki

Blisko sześć i pół wieku temu, 12 maja 1364 roku, akt fundacyjny Studium Generale (później: Akademia Krakowska, Uniwersytet Jagielloński) króla Kazimierza Wielkiego wymieniał m.in. stacjonariusza – pracownika średniowiecznego uniwersytetu, który pod nadzorem uczelni organizował wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie ksiąg (wówczas jeszcze rękopiśmiennych), pełniąc jednocześnie tym samym funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. 

dodaj komentarz
Poniedziałek, 24 czerwca 2013
Zwycięzcy wyzwoliciele, czy rabusie i grabieżcy? …w Łodzi książki i ludzie mają wspólny los.

„W styczniu 1945 roku, w przeddzień wejścia wojsk radzieckich do Łodzi, księgarz Jan Rogoziński, zatrudniony w księgarni przy ul. Piotrkowskiej 47, usunął z okna wystawy książki niemieckie. W ich miejsce wyłożył ukrywane od września 1939 roku polskie książki, którymi handel w Łodzi był zabroniony. Zdumieni przechodnie zatrzymywali się przed witryną – wielu płakało” – tak zakończyłem artykuł opublikowany w prasie w 60. rocznicę wyzwolenia Łodzi spod okupacji niemieckiej, w którym opisałem łódzkie księgarstwo (1) w czasie II wojny światowej. Przypomniałem relację Jana Gerańczyka, który w tej księgarni pracował przed i po II wojnie światowej, kiedy księgarnię – później PP Dom Książki – nazwano „Pegaz”. Zainteresowanych historią łódzkich księgarń odsyłam także do książki Janiny Krakowiak „Od Fishera do Pegaza – księgarnie łódzkie okresu międzywojennego” (Wydawnictwo Zora, Łódź 2005). 

dodaj komentarz
Poniedziałek, 24 czerwca 2013
Księgarstwo łódzkie – świetność i mizeria

W kilku szkicach, publikowanych m.in. na łamach „Wiadomości Księgarskich”, kreśliłem fragmenty historii międzywojennego księgarstwa polskiego. Do szkiców tych należą dzieje księgarstwa lwowskiego, lubelskiego, poznańskiego1 i inne. 

Asumpt do niniejszego opracowania dostarczyła mi odbyta w maju br. konferencja naukowa zorganizowana przez Katedrę Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego, poświęcona uczczeniu sześćdziesiątej rocznicy śmierci prof. Jana Muszkowskiego –wybitnego teoretyka książki, twórcy pierwszego uniwersyteckiego ośrodka kształcenia bibliotekoznawców i badań księgoznawczych, specjalisty od ruchu wydawniczego i księgarskiego. Do udziału w konferencji organizatorzy zaprosili też przedstawicieli Stowarzyszenia Księgarzy Polskich – nie mogąc z różnych powodów uczestniczyć w spotkaniu, chcemy w ten sposób zaznaczyć nasze zainteresowanie tematem. 

dodaj komentarz
Poniedziałek, 24 czerwca 2013
Książki i ludzie w młynach historii Rozmowa z Zygmuntem Gebethnerem

Jak kształtował się młody człowiek w domu, w którym sprawy wielopokoleniowej firmy wydawniczo- -księgarskiej przenikały się z życiem prywatnym, z życiem rodziny? 

W naszym domu istotnie żyło się książkami, literaturą, przyjaźnią z ludźmi, którzy książki tworzyli. Bywali u nas zaprzyjaźnieni pisarze, których mój ojciec – Jan Stanisław Gebethner – wydawał. Na przykład Michał Choromański, bardzo charakterystyczna postać. Chodził o kulach, co mnie, chłopcu wtedy, wydawało się straszne. Ale odnosił się do mnie niezwykle przyjaźnie. Zresztą wszyscy bywali na ogół ludźmi bezpośrednimi. Kaden-Bandrowski, który miał synów w moim wieku, zazwyczaj przy okazji wizyt nawiązywał rozmowę ze mną. 

dodaj komentarz
Archiwum Wiadomości Księgarskie
Wiadomości Księgarskie nr 74
Wiadomości Księgarskie nr 73
Wiadomości Księgarskie nr 72
Wiadomości Księgarskie nr 71
Wiadomości Księgarskie nr 70
Wiadomości Księgarskie nr 69
Wiadomości Księgarskie nr 68
Wiadomości Księgarskie nr 67
Wiadomości Księgarskie nr 66
Wiadomości Księgarskie nr 65
Wiadomości Księgarskie nr 64
Wiadomości Księgarskie nr 63
Wiadomości Księgarskie nr 62
Wiadomości Księgarskie nr 61
Wiadomości Księgarskie nr 60
Wiadomości Księgarskie nr 59
Wiadomości Księgarskie nr 58
Wiadomości Księgarskie nr 57
Wiadomości Księgarskie nr 56
Wiadomości Księgarskie nr 55
1 2
 
 
REKLAMA
 
Nasze nowości wydawnicze
"W teatrze ciągle jest najważniejszy człowiek i jego epopeja, chociażby był wiejskim głupkiem. Historię trzeba opowiedzieć, a nie wykrzyczeć! Ale to się zmienia i ta nowa efekciarska estetyka nie pasuje mi już. Ja jestem ...
Autor przypomina dawno zapomniane receptury nalewek, wódek i likierów, pisze o ich historii, podaje także przepisy, tak by każdy sam mógł spróbować przygotować kordiały, eliksiry i rosolisy.
Bogumił Rychlak z zawodu ...
1 2 3 4 5 6 7
RSS
 
Subskrybuj nasz newsletter
Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach, podaj swój adres e-mail.
 
Popularne artykuły
Najczęściej czytane
Chmura tagów
Trwa indexowanie materiałów
lista będzie dostępna za moment.
1 Słowik
Kristin Hannah
"Słowik" Kristin Hannah to historia inspirowana biografią bohaterki francuskiego ruchu oporu, Andree de Jongh. Ale nie należy jej traktować nadto serio. A może inaczej: nie da się, po ...
2 Spójrz na mnie
Nicholas Sparks
"Spójrz na mnie" Nicholasa Sparksa traktuje o miłości, bo i o czym innym pisać może autor "Listu w butelce" czy "I wciąż ją kocham" ? A pisze jak zawsze, ani lepiej ani gorzej. Ten prozaik ...
3 Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes
"Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes - wyciskacz łez światowej sławy.
zobacz wszystkie
 
© Copyright 2005 Biblioteka Analiz | System optymalizowany do 1024x768+, windows-1250.

Wykonanie i opieka - ENCODE Pełne rozwiązania internetowe. www.encode.pl