szukanie
zaawansowane
 

"Magzyn Literacki Książki" nr 244

Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki".

Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. 

Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów, listę bestprinterów, zamieszczamy porównanie cen książek w różnych kanałach dystrybucji. 

Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Dla księgarzy i bibliotekarzy "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" stanowi ważny informator o bieżącej ofercie tytułowej, dla wydawców - źródło informacji o działaniach konkurencji. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

W numerze 244, 2017-01-31
Wtorek, 31 stycznia 2017
Książki Roku 2016. Piętnasta edycja Nagród
Przypominamy 48 Książek miesiąca, które rekomendowaliśmy Czytelnikom w dwunastu numerach "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" w 2016 roku. To spośród nich jury wybrało pięć Książek Roku 2016.


dodaj komentarz
Wtorek, 31 stycznia 2017
Autorzy i wydawcy. Oczywista oczywistość
W 2016 roku w dwunastu comiesięcznych zestawieniach "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" znalazło się 168 tytułów. 99 z nich to książki polskich autorów, 69 to tłumaczenia. W zeszłym roku mieliśmy pod tym względem niemal idealną równowagę, obecnie przewaga książek powstałych nad Wisłą nad konkurencją z importu jest wyraźna, ale to akurat nie jest powodem do zmartwień.

dodaj komentarz
Wtorek, 31 stycznia 2017
Rozmowa numeru: Opisując nieznane
Rozmowa z Jackiem Jaworskim, autorem książki "Żołnierze spod znaku trupiej główki" - encyklopedia śmiertelnej symboliki wojskowej?

dodaj komentarz
Wtorek, 31 stycznia 2017
Między wierszami: Trzy twarze Melpomeny
"Zaraz po studiach weszłaś w świat krakowskiej bohemy. Dobrze poznałaś ten świat?" - indaguje Annę Seniuk Magdalena Małecka-Wippich w książce "Nietypowa baba jestem" (Znak) prezentowanej w stołecznym Empiku. Na co aktorka odpowiada: "Gdy w Krakowie rozpoczynali swą drogę do sławy Penderecki, Miłosz i Wajda ja byłam jeszcze w liceum".

dodaj komentarz
Wtorek, 31 stycznia 2017
Książka zaczyna się od okładki
Sybille von Olfers Wietrzyk
tłum. Eliza i Andrzej Karmińscy, Przygotowalnia, s. 26, Kraków 2016, 34,90 zł, ISBN 978-83-65314-09-3

"Wietrzyk" to druga, po "Dzieciach korzeni", książka Sybille von Olfers wydana przez krakowskie wydawnictwo Przygotowalnia. Tworząca w stylu art nouveau artystka kontynuuje wątek przyrody i cykliczności pór roku, znany nam z wydanej wcześniej  opowieści.

dodaj komentarz
Wtorek, 31 stycznia 2017
Na-molny książkowiec: Co kryje się pod ubiorem? Poza golizną oczywiście!
Wśród lektur mojej młodości niebagatelny ciężar intelektualny miał i wciąż ma tekst z obszaru semiologii (na raczej wstępnym etapie rozwoju tej specjalności) autorstwa Claude'a Levi-Straussa. Tekst ów nosi tytuł "Trójkąt kulinarny". Uf.


dodaj komentarz
Wtorek, 31 stycznia 2017
Lektury przy stole
Remigiusz Rączka, Sebastian Nowak Zasmakuj w Sienkiewiczu
Sonia Draga, Katowice 2016, s. 192, 44,90 zł, ISBN 978-83-8110-014-4
Czy kuchnia staropolska mogła być lekka i zdrowa? Oczywiście! - przekonują autorzy książki. Nasi przodkowie korzystali z bogactwa lasów i rzek, chętnie jadano ryby, warzywa, owoce. Jeśli mięsa - to z własnego chowu lub dzika zwierzyna. Często gotowano też kasze, w bogatych domach pachniało ziołami i aromatycznymi przyprawami, m.in. imbirem, cynamonem i szafranem. Zamiast ziemniaków do potraw mięsnych serwowano puree z topinamburu, który wraca właśnie do łask.

dodaj komentarz
Wtorek, 31 stycznia 2017
Adresy poetyckie. Rozmowa z Lidią Sadkowską-Mokkas
- Moim zdaniem najbardziej warszawskim ze skamandrytów był Antoni Słonimski. Podziela pani ten pogląd?
- Myślę, że najbardziej warszawskimi z całej piątki byli Słonimski oraz Lechoń. I nie wynika to wyłącznie z faktu, że obaj urodzili się w Warszawie. Słonimski patrzył na Warszawę realistycznie, niekiedy krytycznie. Usposobiony snobistycznie Lechoń karmi wyobraźnię mitem Paryża Północy.

dodaj komentarz
Wtorek, 31 stycznia 2017
Rezerwuar pamięci. Rozmowa z Igorem Brejdygantem
- Uległ pan modzie na literaturę dyskontującą scenariusze filmowe, powieść rysowała się wcześniej, a możne pomysł wersji papierowej serialu podsunął wydawca?
- Wszystkiego po trochu, choć niekoniecznie w równych proporcjach. Moda na literaturę dyskontującą scenariusze najmniej, bo nawet nie wiedziałem, że takowa istnieje...

dodaj komentarz
Wtorek, 31 stycznia 2017
Co czytają inni: U innych też ciekawie
Trochę może ten temat już passe, ale niezupełnie, u nas chyba w ogóle nie zaistniał. A chodzi o autorkę, która w Polsce ma naprawdę wielu czytelników - Elena Ferrante, odkryta dla polskiego rynku przez Sonię Dragę, potrafiła przekonać do siebie, swoich neapolitańskich historii tysiące fanów. Jestem jednym z nich, przyznaję, dałem się wciągnąć nie bez oporów, ale po lekturze pierwszego tomu tetralogu wpadłem po uszy. I chwała Sonii za pozyskanie takiej autorki!

dodaj komentarz
1 2
Archiwum "Magzyn Literacki Książki"
"Magzyn Literacki Książki" nr 244
"Magzyn Literacki Książki" nr 243
"Magzyn Literacki Książki" nr 242
"Magzyn Literacki Książki" nr 241
"Magzyn Literacki Książki" nr 240
"Magzyn Literacki Książki" nr 239
"Magzyn Literacki Książki" nr 238
"Magzyn Literacki Książki" nr 237
"Magzyn Literacki Książki" nr 236 Dodatek
"Magzyn Literacki Książki" nr 236
"Magzyn Literacki Książki" nr 235
"Magzyn Literacki Książki" nr 234
"Magzyn Literacki Książki" nr 233
"Magzyn Literacki Książki" nr 232
"Magzyn Literacki Książki" nr 231
"Magzyn Literacki Książki" nr 230
"Magzyn Literacki Książki" nr 229
"Magzyn Literacki Książki" nr 228
"Magzyn Literacki Książki" nr 227
"Magzyn Literacki Książki" nr 226
1 2 3 4 5 6 7
 
 
REKLAMA
 
Nasze nowości wydawnicze
"W teatrze ciągle jest najważniejszy człowiek i jego epopeja, chociażby był wiejskim głupkiem. Historię trzeba opowiedzieć, a nie wykrzyczeć! Ale to się zmienia i ta nowa efekciarska estetyka nie pasuje mi już. Ja jestem ...
Autor przypomina dawno zapomniane receptury nalewek, wódek i likierów, pisze o ich historii, podaje także przepisy, tak by każdy sam mógł spróbować przygotować kordiały, eliksiry i rosolisy.
Bogumił Rychlak z zawodu ...
1 2 3 4 5 6 7
RSS
 
Subskrybuj nasz newsletter
Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach, podaj swój adres e-mail.
 
Popularne artykuły
Najczęściej czytane
Chmura tagów
Trwa indexowanie materiałów
lista będzie dostępna za moment.
1 Słowik
Kristin Hannah
"Słowik" Kristin Hannah to historia inspirowana biografią bohaterki francuskiego ruchu oporu, Andree de Jongh. Ale nie należy jej traktować nadto serio. A może inaczej: nie da się, po ...
2 Spójrz na mnie
Nicholas Sparks
"Spójrz na mnie" Nicholasa Sparksa traktuje o miłości, bo i o czym innym pisać może autor "Listu w butelce" czy "I wciąż ją kocham" ? A pisze jak zawsze, ani lepiej ani gorzej. Ten prozaik ...
3 Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes
"Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes - wyciskacz łez światowej sławy.
zobacz wszystkie
 
© Copyright 2005 Biblioteka Analiz | System optymalizowany do 1024x768+, windows-1250.

Wykonanie i opieka - ENCODE Pełne rozwiązania internetowe. www.encode.pl