KWARTALNIK WYSPA
W Numerze
Poniedziałek, 2 września 2013
Nad Notatnikiem niespiesznego przechodnia Jerzego Stempowskiego
1. Pytanie „czym jest esej?” pozostaje pytaniem bez odpowiedzi, mimo że biedzą się nad tym od lat teoretycy wszystkich możliwych szkół literaturoznawczych. Na pytanie to można udzielić setkę odpowiedzi, każda będzie dobra, chociaż tylko w pewnym sensie. Żadna nie zdobędzie statusu tej jednej, jedynej, ostatecznej. Aby nie było wątpliwości, swojej wykładni eseju jako gatunku nie mam, jestem jednak pewien, że gdyby udało się komuś wniknąć w istotę eseistyki Jerzego Stempowskiego (1893-1969), temu równocześnie udałoby się sformułować …
Poniedziałek, 2 września 2013
Rafał Wojasiński
Część I Andrzej mówił, że z małymi dłońmi nie można długo żyć. I miał rację. Zabrał mnie wozem prawie spod domu. Jechał do biblioteki, żeby popatrzeć na bibliotekarkę, która miała duże piersi i latem nic nie nosiła pod luźną lekką sukienką. Szkoda mu było godzin, kiedy się na nią nie gapił. Ale tak naprawdę bardziej lubił swoje podwórko i dom, w którym coraz mniej czuł swojego życia. – Ja tam żyję – mówił mi na wozie – …
Poniedziałek, 2 września 2013
Z Andrzejem Chącińskim o „Współczesności” rozmawiał Wojciech Chmielewski
Jakie jest pana najsilniejsze wspomnienie związane z początkami „Współczesności”? Mam wiele wspomnień, ale najbardziej niezwykły był epizod, w którym zresztą osobiście nie uczestniczyłem: po opublikowaniu, w drugim numerze pisma z listopada 1956 roku, wiersza Romana Śliwonika Węgrom, poruszającego sprawę powstania węgierskiego, „Współczesności” odebrano zezwolenie na wydawanie pisma. Ówczesny redaktor naczelny Leszek Szymański postanowił walczyć o jego przywrócenie. Podczas spotkania Gomułki z mieszkańcami Warszawy w 1957 roku niespodziewanie podszedł do niego i poprosił o to. Zaskoczony Gomułka …