KWARTALNIK WYSPA
W Numerze
Poniedziałek, 16 lipca 2007
Inteligencja ostatnio głównie narzeka, albo wścieka się to na władzę, to na siebie nawzajem. A ja siedzę sobie przy redakcyjnym biurku, patrzę przez okno na pełne uroku pola i łąki Woli Pasikońskiej i jestem wprost nieprzyzwoicie zadowolony. Powodów do zadowolenia mam bowiem co niemiara.
Poniedziałek, 16 lipca 2007
Rozmowa z Włodzimierzem Odojewskim
Kiedy powstał publikowany przez nas fragment „Powieści berlińskiej” i dlaczego zarzucił pan pisanie tej książki?Nie zarzuciłem, piszę ją od ponad dziesięciu lat. Teczka z odpadami jest grubsza od tej z materiałami już przeze mnie zatwierdzonymi. Przed dwoma laty zabrałem się do tej, wciąż roboczo nazwanej „Powieści berlińskiej” na serio, więc i ten fragment został w jakiś tam sposób na nowo opracowany, przepracowany – nie wiem jak taką czynność nazwać.
Poniedziałek, 16 lipca 2007
Esej
Zawsze daleko od obszaru, w którym się jest, w przestrzeni tęskniącej, by stać się miejscem, otoczony coraz to innym chaosem żyje okruch, ułomek lądu, fragment spragniony całości. Zawsze bardziej tam niż tu, pomiędzy teraz i wtedy wyspa rodzi się z ognia lub śmierci – wybucha z wnętrza jako erupcja nadmiaru i zastyga jako znak walki sił tworzenia z siłami destrukcji lub narasta powoli, budując swą strukturę ze szkieletów istot, których czas przeminął. Zawsze pozostaje tworem …