środa, 16 kwietnia 2014
Zdarzenia i dopowiedzenia
CzasopismoKwartalnik Wyspa
Tekst pochodzi z numeru28
Dożyłem czasów i wydarzeń, o których mi się nie śniło. Wszyscy, lub prawie wszyscy wieszczą schyłek papieru – tego, na którym się pisze, i tego czytanego: książek i gazet. W niedalekiej, czy dalekiej przyszłości papier zniknie – pochłonie go żarłoczny internet. Pozostaną e-książki, tablety, czytniki i inne nośniki elektroniczne. Powszechna demakulaturyzacja i digitalizacja. Z drugiej strony, rzecz zjawiskowa, jeżeli w ogóle istnieje w jakiejkolwiek przestrzeni i jakimkolwiek hipotetycznym czasie, nawet gubiąc swój status prawdopodobieństwa, dotyczy ona dla mnie przede wszystkim (jakby na przekór) pisarskich przeciążeń w sensie papierowym. Otóż w młodości nie czułem (czy też nie odczuwałem) fizycznego ciężaru pisania. To znaczy: pisanie, a więc także papier, na którym się pisze, przyrządy do pisania (nie znosiłem pisania na maszynie, chociaż do dziś jestem posiadaczem maszyny marki Consul, płaskiej i nieco szczeniakowatej, nie licząc dostojnej i staroświeckiej Olimpii (Elite) Büromaschinen Werke A.G. Leipzig C1 Augustusplatz 7. oraz masywnego Łucznika 1301), wydawały mi się lekkie – nie obciążały mnie zbytnio papier ani długopis czy wieczne pióro, a nawet ołówek. Być może niejasne bywa mniemanie, że komputer pisze za nas, natomiast długopisem piszemy za siebie. Ale coś w tym jest, gdyż to, co sobie wyobrażamy, zwykle działa z opóźnieniem. To wrażenie lekkości brało się z prostego wyliczenia: zużywałem mało papieru. Ponadto papier nie miał swojej wagi w sensie fizycznym, ponieważ był reglamentowany – w PRL-u papier …
Wyświetlono 25% materiału - 223 słów. Całość materiału zawiera 892 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się