Czwartek, 17 kwietnia 2014
Eustachy Rylski, Obok Julii. Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2013.
CzasopismoKwartalnik Wyspa
Tekst pochodzi z numeru28
Na kartach Obok Julii Eustachy Rylski oddaje głos swojemu bohaterowi, który opowiada o kolejach własnego życia i dzieli się przemyśleniami na temat otaczającego nas świata. Momentami te refleksje bawią, wpędzają w chwile dłuższego zastanowienia, wreszcie irytują swoją intelektualną doskonałością, dla wielu z nas po prostu nieosiągalną. Koniec końców zostajemy jednak z wrażeniem, że obcowaliśmy z genialną literaturą. Wspomnianym bohaterem jest Jan Ruczaj. I choć poznajemy jego imię i nazwisko, to bliżej mu do Everymana, tylko takiego na miarę Polski drugiej połowy XX wieku. W jego losach nie ma bowiem nic szczególnego. Jako nastoletni chłopak przeżywa platoniczną miłość do swojej nauczycielki Julii (choć wbrew tytułowi ten wątek nie jest tu dominujący). Potem zalicza swoje młodzieńcze erotyczne uniesienia z dawną koleżanką z klasy, wreszcie żołnierskie przygody w wojskach chemicznych, do których zostaje wcielony. W sferze materialnej żyje mu się ciężko, jak wielu w czasach Polskiej Republiki Ludowej, dlatego wyjeżdża za chlebem na Zachód. Po powrocie do kraju w pełni wykorzystuje szansę, jaką daje mu demokratyczna Polska. Zarabia krocie na debiutującej w latach 90. ubiegłego stulecia warszawskiej giełdzie, co …
Wyświetlono 25% materiału - 176 słów. Całość materiału zawiera 705 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się