Piątek, 9 maja 2014
Tadeusz Dąbrowski, Pomiędzy. Wydawnictwo a5, Kraków 2013.
Właściwie o poezji nie powinno się pisać. Przez setki lat wielu starało się odkryć, czym jest poetyckość, z jakich części składowych jest zbudowana, gdzie ukryło się jej sedno, substancja. Bez większych efektów. Pytania o naturę poezji są zawsze pytaniami, w pewnym stopniu upośledzonymi. Nie sposób postawić znak zapytania tam, gdzie dopiero miejsce swoje odnalazł przecinek. Rozmowa o poezji to rozmowa zawieszona między tym, co było, a tym, co dopiero się stanie ze mną jako czytelnikiem. Rozmowa między autorem a odbiorcą, bez pośredników, reklam, spotów, sponsorowanych artykułów, wywiadów czy bez zapewniającej o wyjątkowości książki blurby. Niekiedy, to znaczy niezwykle rzadko, pojawiają się książki, które tematem takiej rozmowy się stają. Jedną z nich jest niewątpliwie Pomiędzy Tadeusza Dąbrowskiego. To już trzeci tom wierszy tego poety wydany w wydawnictwie a5 (po Te Deum w 2005 r. i Czarnym kwadracie w 2009 r.). Dąbrowski, skupiony właściwie tylko na poezji (bez zbędnego udzielania się w literackim świecie) wydaje książki w swoim własnym, niewymuszonym rytmie. Jakby był przekonany, że istota poezji znajduje się właśnie pomiędzy wydawniczym cyklem. A to, co się mieści między jedną a drugą książką, to po prostu życie. …
Wyświetlono 25% materiału - 185 słów. Całość materiału zawiera 743 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?